Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
14.02.2017

Rezervlerdeki azalış yeni yılda hız kaybediyor

Geçen yılın son ayında cari açığın 4,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi ve önceki aylara gelen ağırlıklı olarak aşağı yönlü revizyonlar sonrasında, yıllık açık 32,6 milyar dolar ile bir önceki yıla ait olan 32,1 milyar dolara yakın bir seviyede gerçekleşmiş oldu. 2017 tahminimizi 35 milyar dolar olarak koruyoruz.

Cari dengede Aralık ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerinde zayıflığın devam ettiğini (2016 yılının tamamında net gelirde %34,3’lük düşüş), doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinin yine hızlandığını (yılın tamamında 2,9 milyar dolarlık çıkış), ikincil gelir dengesinde genel hükümet gelirlerinin son iki aylık dönemde toplam 357 milyon dolarlık katkı sağladığını görüyoruz.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı yılın son ayında artmasına karşın, yılın tamamında 9 milyar dolar ile bir önceki yılda elde edilen 12,5 milyar doların altında; tahvil/bono piyasasında çıkışlar devam ederken, hisse tarafında sınırlı da giriş sözkonusu; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarındaki artış devam ediyor; bankaların uzun vadeli net borçlanması sınırlı kalıyor; reel sektörün uzun vadeli net borçlanması Ocak ayından sonra ilk defa ‘eksi’de;  ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredileri ise yılın son ayında yine hızlanıyor.

Net hata ve noksan’ kaleminde kaydedilen 1,96 milyar dolarlık net girişe karşın, resmi rezervlerdeki azalış yılın son ayında, 7 milyar dolarlık tahminimize yakın olarak, 6,97 milyar dolar ile önemli bir seviyede. Ancak, yeni yılın ilk aylarına baktığımızda, rezerverdeki erimenin hız kaybettiğini söyleyebiliriz.

Cari denge gelişiminde, gerek yapısal kısıtlar gerekse de enerji maliyetindeki düşüşün katkısının zayıflamasına bağlı olarak, yıllık cari açıktaki düşüş eğiliminin sonlarına geldiğimizi, yıl içinde ılımlı da olsa yukarı eğilimin gözlenebileceğini düşünüyoruz. Ancak, büyümede sert bir yavaşlama oluşması durumunda daha ılımlı bir cari denge gelişimi sözkonusu olabilir.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.