Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.02.2017

Büyümede ılımlı toparlanma görünümü korunuyor

Sanayi üretimi geçen yılın son ayında arındırılmamış verilerde %1,2’lik ılımlı yıllık artış göstererek, son çeyrekte %2’lik yıllık artışla sonuçlandı. Ancak, bir önceki çeyrekte gözlenen %3,1’lik düşüşe göre büyüme oranında ılımlı toparlanma beklentisini netleştirmiş oldu. Bu doğrultuda, geçen yılın üçüncü çeyreğinde ekonomide yaşanan %1,8’lik daralma rakamının ardından, son çeyrekte %3’ler düzeyinde büyüme oranı beklentimizi koruyoruz. Ek olarak, bu yılın ilk ayında sanayi üretiminde yıllık artışın ivme kazanabileceğine yönelik sinyaller alıyoruz.

Aralık verisine detaylı bakacak olursak, takvim etkilerinden arındırıldığında da yıllık bazda %1,3 ile benzer bir yıllık artış sözkonusu. Ancak, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi son iki aydır zayıflama eğiliminde.

Mal grubu bazında, ara, dayanıklı tüketim ve yatırım mallarındaki düşüşler dikkat çekerken; dayanıksız tüketim mallarının üretime destek olduğu gözleniyor.

Sektörel bazda ise, ekonominin diğer sektörlerine girdi yaratması ve desteklemesi açısından önemli olan kimya ve inşaat sektörleri ile yatırım eğiliminin göstergelerinden makine sektöründe üretim düşüşleri görülüyor. Diğer taraftan, otomotiv sektörünün üretim artışı ile sanayi kesimine yardımcı rolü üstlendiği izleniyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.