Ekonomik Değerlendirme- Tüketici Güveni
20.02.2017

Belirsizlik artışı iktisadi faaliyeti sınırlamaya devam ediyor

Geçen yılın Eylül ayından itibaren zayıflama eğiliminde olan ancak bu yılın ilk ayında toparlanma gösteren tüketici güven endeksinin Şubat ayında pozitif duruşunu devam ettiremediğini izliyoruz. Güven endeksi son verilerde, geçen yılın Ağustos ayında ulaştığı yüksek seviyesinin %11,7 altında bulunuyor.

Tüketici güvenindeki zayıflama ise en belirgin olarak, mevcut ve gelecek döneme ilişkin ekonomik durum, tasarruf eğilimi, enflasyon ve otomotiv satın alma düşüncesiyle ilgili olumsuz beklentilerde gözleniyor.

Diğer taraftan, gelecek dönemde dayanıklı/yarı dayanıklı tüketim malları ve konut tamiratına harcama yapma eğilimi ile borç kullanma ihtimaline yönelik görüşlerdeki kötüleşmenin oldukça sınırlı kalması dikkat çekiyor.

Tüketici güveninin mevcut zayıf seyri, büyüme açısından da aşağı yönlü riskleri gündemde tutuyor. Nitekim, TCMB’nin son çalışmalarında, belirsizlikte yaşanan şokların iktisadi faaliyet göstergelerinde yansımasının belirgin düzeylere ulaşabildiğine dikkat çekiliyor. Belirsizliğin iktisadi faaliyette neden olduğu zayıflamanın en derin olarak 3-4 çeyrek sonunda gözlendiği sonucuna varılıyor. Bu durumda, geçen yılın üçüncü çeyreği başında yaşanan başarısız darbe girişiminin iktisadi faaliyette yarattığı belirsizliğin olumsuz etkilerinin bu yılın ilk yarısı sonuna kadar etkili olması beklenebilir.

Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere, belirsizlikte 1 puanlık artış olduğu durumda, GSYH’de 3 çeyrek sonrasında 1,8-3,1 puan arasında (orta noktası 2,45 puan) daraltıcı etki görülürken; özel tüketimde de benzer şekilde 1,7-3,0 puanlık (orta nokta 2,35 puan) negatif bir etki gözleniyor. Yatırımlar ise, daha gecikmeli olarak 4 çeyrek sonunda ve 4,1-7,6 puan ile (orta nokta 5,85 puan) çok daha belirgin bir tepki gösteriyor. Bu çerçevede, yılın ilk yarısında, özellikle özel yatırım harcamalarının büyümeye katkısının sınırlı kalması şaşırtıcı olmayacak. Bu doğrultuda da, yılın ilk yarısına ait %3,2’lük büyüme tahminimiz üzerinde aşağı yönlü riskler olduğunu belirtmek isteriz (2017 tahminimiz %3,4).

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.