Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.02.2017

Enflasyon: Yaygınlaşan kur etkisi; gıda ve enerji fiyatlarının baskısı

Enflasyon yeni yıla endişeleri artırır bir başlangıç yapıp, aylık bazda %2,46 seviyesinde gerçekleşerek, yıllık enflasyon oranını 2016 sonundaki %8,53’ten bu yılın Ocak sonunda %9,22’ye getirdi. Hafta ortası açıklanan İTO verilerinin ardından bugün açıklanan TÜFE oranına ilişkin bizim %1,54 ve piyasanın da %1,7 civarında oluşan tahminlere yönelik yukarı yönlü risklerin bulunduğuna dikkat çekmiştik.

Böylece, son iki ayda yıllık enflasyonda toplam 2,2 puanlık bir artış gerçekleşmiş oldu. Enflasyon verilerinin detayları ve kur-enerji fiyatları gelişimine baktığımızda da, Nisan sonuna kadar yıllık enflasyonun yükseliş trendine devam etmesini ve %11 seviyesini aşmasını bekliyoruz. Takip eden dönemde, gerek gıda fiyatlarına yönelik alınabilecek tedbirler, gerekse de kur etkisinin baskısının azalacağı varsayımı ve baz etkisinin desteğiyle, yıllık enflasyonun tekrar düşüş trendine girebileceğine inanıyoruz. Ancak, mevcut verilerden alınan sinyaller doğrultusunda, yıl sonuna ait %8,5 tahminimizi %9,0’a çekiyor; 2018 sonu tahminimizi ise %7,5 seviyesinde tutuyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.