Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
31.01.2017

Enflasyon tahminleri yukarı çekilirken; likidite araçlarıyla sıkı duruş korunuyor

TCMB’nin yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda,  2017 ve 2018 enflasyon hedefleri sırasıyla %6,5’ten %8,0’a ve %5,0’ten %6,0’a yukarı çekildi (HLY Tahmin: %8,5 ve %7,5).

2017 enflasyon tahminindeki yükselişte, gıda enflasyonunda %7’den %9’a, petrol fiyatlarında 54   dolar/varilden 57 dolar/varile yukarı yönlü revizyonlar ile kur etkisi etkili. Çıktı açığındaki aşağı yönlü revizyon ise, enflasyon baskılarını dizginlemede kısmen yardımcı.

Enflasyon görünümünde yakın dönemde, iktisadi faaliyetin sınırlayıcı etkisine karşın, çekirdek göstergelerin ana yönünün yukarı döndüğüne dikkat çekiliyor. Bu harekette kur, gıda ve enerji fiyatları ana etkenler.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, 3Ç’te görülen yavaşlama sonrasında, 4Ç’te ılımlı toparlanmanın gözlendiği dile getirilirken, bu eğilimin devam etmesine yönelik beklenti korunuyor.

Cari dengede, petrol fiyatlarındaki belli bantta istikrar kazanma eğilimine bağlı olarak, ılımlı enerji maliyetinin katkısının azalması bekleniyor. Diğer taraftan, talep koşulları ve çevre ülkelerle normalleşme beklentisiyle, ılımlı görünümün korunacağı varsayılıyor.

Para politikasında ise, fiyat istikrarı temel hedefi çerçevesinde eldeki bütün araçlar kullanılmaya devam edilecek; gereken durumlarda ek sıkılaştırma yapılacak. TCMB’nin tercihinin sade öngörülebilir politika çerçevesi olmaya devam ettiği de ekleniyor. Mevcut durumdaki duruşun da, geçmişteki geniş faiz koridoru duruşundan farklı olduğu; kısa vadeli irrasyonel piyasa dalgalanmalarına karşı likidite araçlarıyla cevap verilmeye devam edileceğini anlıyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.