Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
31.01.2017

Altın ithalatında artış

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, geçen yılın son ayında 5,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde  kaydedilen 6,2 milyar doların altında kaldığını görüyoruz. Böylece, yıllık açık, 2015 yılındaki 63,4 milyar dolardan 2016 yılında 56 milyar dolara gerilemesini sürdürüyor.

Dış ticaret verilerinin detaylarına baktığımızda, ihracatta altın ihracatının katkısının yılın son ayında azalmakla birlikte devam ettiğini izliyoruz. 2015 yılında 7,4 milyar dolar olan altın ihracatı 2016 yılında 8,2 milyar dolara ulaşıyor.

Toplam ihracat ise 143,8 milyar dolardan 142,6 milyar dolara hafif bir gerileme kaydetse de, 2014 yılında ulaştığı 157,6 milyar dolarlık rekor seviyenin önemli oranda gerisinde kalıyor.

İthalat tarafında ise, geçen yılın son ayında 1,6 milyar dolarlık önemli bir altın ithalatı sözkonusu. Yılın tamamında kaydedilen 6,5 milyar dolarlık altın ithalatı, bir önceki yıl gözlenen 3,4 milyar doların da üzerinde.

Diğer taraftan, petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak geçen yılın son ayında enerji ithalatında artış yaşansa da, tüm yıla ait 27,1 milyar dolarlık enerji faturası 2015 yılındaki 37,8 milyar dolara göre devam eden rahatlamaya işaret ediyor. Enerji ithalatı 2012 yılında 60,1 milyar dolarlık rekor seviyeye uılaşmıştı.

Ekonomik grup sınıflandırmasında, ithalatta geçen yılın son ayında artış ağırlıklı olarak ara mallarından kaynaklanırken; yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarındaki toparlanma eğiliminin devam ettiğini, tüketim eğiliminin ise sınırlı kaldığını izliyoruz.

İhracat/ithalat oranı son üç yıldır ılımlı bir yükseliş trendinde. 2013 yılında %60,3’e kadar geriledikten sonra sözkonusu göstergenin geçen yıl %71,8’e ulaştığını görüyoruz. Bu yıl da yükselişin trendinin korunmasını bekleriz.

Dış ticaret dengesindeki ılımlı gelişimin, iç talep koşulları, petrol fiyatları ve kur oynaklığı göz önüne alındığında, 2017 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz. Bu yıl için dış açık tahminimiz 62 milyar dolar.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.