Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
24.01.2017

Faiz koridoru tekrar genişliyor

TCMB bugünkü PPK toplantısında, politika faiz göstergelerinden faiz koridorunun üst bandında 75 baz puan, geç likidite penceresi oranında da 100 baz puanlık artışlar gerçekleştirirken; bir haftalık repo ihale faiz oranı ve koridorun alt bandında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylece, faiz koridoru %7,25-9,25’e genişlerken; bir haftalık repo ihale oranı %8’de bırakılmış oldu. Son dönemde kur volatilitesini azaltmak için önemli bir politika aracı olarak öne çıkan geç likidite penceresi faiz oranı da %11’e yükseltilmiş oldu.

Kurda artan volatilite karşısında, haftalık repo ihalelerine ara verme, geç likidite penceresi ve döviz depo piyasalarını öne çıkarma, bankalararası para piyasasında bankaların borç alabilme limitlerini düşürme gibi çeşitli enstrümanlarla TL kaynak maliyetini yüksek tutarak ortalama fonlama maliyetini %8,3’lerden %9’un üzerine çeken TCMB’nin önümüzdeki dönemde de farklı politika araçlarını kullanmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Kurda baskının artması durumunda, fonlamanın kombinasyonunu, üst bant ve geç likidite penceresine yoğunlaştırmasını bekleriz.

Enflasyon görünümünde yukarı riskleri artıran önemli bileşenler olarak, döviz kuru ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklık ön plana çıkarken; temel olarak bu bileşenlerdeki gelişim parasal sıkılaşmanın ne yönde devam edeceğini belirleyecek gibi görünüyor. Nitekim, bu ayın enflasyonuna ait aldığımız öncü sinyaller de, işlenmemiş gıda fiyatlarında yukarı yönlü düzeltme hareketi ile kur etkisinin özellikle dayanıklı tüketim, otomotiv gibi sektörlerde belirginleşebileceğine işaret ediyor.

Diğer taraftan, iç talepteki yavaşlık, enflasyon  baskılarının dizginlenmesinde önemli yardımcı unsur olarak beliriyor.

Geçen yıl sonunda %8,53’e önemli bir sıçrama yapan yıllık TÜFE enflasyon oranının Ocak ayında baz etkisinin yardımıyla ılımlı kalması mümkün görünmesine karşın, takip eden dönemde iki haneli seviyeleri zorlaması mümkün görünüyor. Nitekim, TCMB de, kısa vadede belirgin yükselişin devam edebileceği öngörüsünde bulunuyor. Bu çerçevede, para politikasında araç çeşitliliğinin kullanılarak sıkı duruşun korunmasını bekliyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.