Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
11.01.2017

Cari açıktaki artış, büyüme ve enerji fiyatlarına bağlı olacak

Kasım ayında cari açığın 2,3 milyar dolar (tahminimiz ve ortalama piyasa beklentisi 2,5 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari işlemler açığının Ekim sonundaki 33,62 milyar dolardan Kasım sonunda 33,65 milyar dolara önemsiz bir artış gösterdiğini izliyoruz (2015 sonunda 32,3 milyar dolar idi). Aralık ayına ait ilk tahminlerimiz doğrultusunda, yıl sonunda cari açığın 33,3 milyar dolar düzeyinde oluşabileceğini düşünüyoruz (2017 tahminimiz ise 35 milyar seviyesinde).

Cari dengede Kasım ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerinde zayıflığın devam ettiğini (11 aylık dönemde net turizm gelirlerindeki yıllık düşüş %35,1), doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinde önemli yavaşlama yaşandığını, faiz giderlerinde de Şubat ayı itibariyle geçtiğimiz yılın üzerindeki seyrini devam ettirdiğini  görüyoruz.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı geçtiğimiz yılın altında seyretmesine karşın devam ediyor (2016 yılı 11 aylık dönemde 6,1 milyar dolar; 2015 yılı 11 aylık dönemde ise 10,6 milyar dolar); hisse ve bono piyasalarında net çıkışların yaşandığını, bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarında artışın devam ettiğini, bankaların uzun vadeli borçlanmasının hafif de olsa net borç kullanımında olduğunu; reel sektörün uzun vadeli net borçlanmasının sınırlı kalmaya devam ettiğini;  ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredilerin ise ılımlı ‘net borç kullanımı’ durumunda kaldığını izliyoruz.

Net hata ve noksan’ kaleminde kaydedilen 2,7 milyar dolarlık net giriş sayesinde, resmi rezervlerdeki azalışın 788 milyon dolar ile sınırlı kaldığını izliyoruz. Aralık ayı gelişiminde ise, net hata ve noksanın etkisini göz ardı ettiğimizde, 7 milyar dolara yakın bir düşüş gerçekleşebileceğini görüyoruz.

Cari denge gelişiminde, gerek yapısal kısıtlar gerekse de enerji maliyetindeki düşüşün katkısının zayıflamasına bağlı olarak, yıllık cari açıktaki düşüş eğiliminin sonlarına geldiğimizi, yıl içinde ılımlı da olsa yukarı eğilimin gözlenebileceğini düşünüyoruz. Ancak, büyümede sert bir yavaşlama oluşması durumunda daha ılımlı bir cari denge gelişimi sözkonusu olabilir.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.