Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
09.01.2017

4Ç’te toparlanma var ancak gücü ve kalıcılığıyla ilgili riskler devam ediyor

Sanayi üretimi geçen yılın Kasım ayında arındırılmamış verilerde %4,7’lik yıllık artış göstererek, %4,6 düzeyindeki tahminimize oldukça yakın ancak %3,1’lik ortalama piyasa beklentisine göre iyimser bir görünüm çizdi. Takvim etkilerini göz önüne aldığımızda, yıllık artış düzeltilmiş verilerde %2,7’ye gerilerken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi aylık bazda aynı kaldı.

Geçen yılın son çeyreğine ait iki aylık dönemde sanayi üretiminde yıllık bazda %2,4’lük artış kaydedilirken, son ayına ait ilk tahminlerimiz doğrultusunda, çeyreğin tamamında %3-4  aralığında genel büyüme öngörümüzü koruyoruz. 2016 büyüme tahminimiz de %2,6 düzeyinde (2017 tahminimiz %3,4).

Kasım üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, dayanıklı tüketim ve yatırım malları ile enerji sektörünün destek olduğu; ancak sektörün ağırlığını oluşturan ara mallarında zayıf bir görünüm dikkat çekiyor.

Nitekim, ekonominin diğer sektörlerine girdi yaratması ve desteklemesi açısından önemli olan kimya ve inşaat sektörlerinde üretim düşüşleri görülürken; otomotiv sektörünün üretim artışı ile sanayi kesimine yardımcı rolü üstlendiği izleniyor. Bu çerçevede, geçen yılın son çeyreğinde önceki çeyreğe göre toparlanma eğilimi görülse de, bunun gücü ve kalıcılığıyla ilgili aşağı yönlü risklerin devam ettiğini gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.