Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
30.12.2016

İhracatta altının katkısı sürüyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Kasım ayında 4,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 4,3 milyar dolara göre ılımlı seviyede gerçekleşti. Dış ticaret verisinin detaylarına baktığımızda, ihracattaki yükselişin altın ticaretinin de katkısıyla, ithalattaki yükselişten daha belirgin olmasıyla dış ticaret açığında bir miktar daralma yaşandığını görüyoruz. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı Kasım ayında 56,6 milyar dolara yükseldi (Ekim sonunda 56,8 milyar dolar idi).  Dış ticaret açığının yıl sonunda 57 milyar dolar seviyesinde olacağı tahminimizi ise koruyoruz.

Altın ihracatının katkısı devam ediyor: Altın ticaretinin güçlü katkısının devam ettiğini görüyoruz. Ekim ayında kaydedilen 739 milyon doların ardından Kasım ayında da 627 milyon dolarlık katkı söz konusu. Ayrıca, Ocak-Kasım döneminde elde edilen 7,9 milyar dolarlık giriş, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 7,3 milyar doların üzerinde güçlü görünüme işaret ediyor. Altın ithalatında ise, geçtiğimiz ay yaşanan güçlü yükselişe karşın, Kasım ayında sınırlı seyir izlediğini görüyoruz.

Euro bölgesine ihracatta toparlanma/düşüş: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Kasım ayında, bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında aylık %3,5’lik, euro bazında da %1,6‘lık düşüşün yaşandığını, 12 aylık bazda rakamlarda yıllık artışın Kasım ayı itibariyle %7,6’ya gerilediğini görüyoruz (Ekim’de %8,3 idi). Ayrıca, Yakın ve Orta Doğu bölgesine yapılan ihracatta geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %25’lik artış dikkat çekiyor.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Enerji maliyeti ılımlı kalmaya devam ederek, Ocak-Kasım döneminde 24,3 milyar dolara geriliyor (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 34,8 milyar dolar idi). Enerji maliyetinde yaşanan ılımlı seyrin dış ticaret dengesini  desteklemeye devam ettiğini, 2016 yılında da 27 milyar dolara gerilemesini sürdüreceğini öngörüyoruz.

İhracat/ithalat oranı %70’in üzerinde: İhracat / ithalat oranın Kasım ayında da yükselişini sürdürerek %75,7 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz (Ekim’de %75,3, Eylül’de %71,3 idi). İhracat / ithalat oranının enerji fiyatlarına bağlı olarak yılın tamamında %70’in üzerinde kalacağı görüşümüzü ise koruyoruz.

Yıllık cari açıktaki yükseliş devam edecek: 12 aylık cari açıktaki artışın hem baz etkisi hem de turizm gelirlerindeki düşük seyrin sürmesi neticesinde Kasım ayında da devam edeceğini, yıl sonunda da 33,5 milyar dolar seviyesinde kapatacağını tahmin ediyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.