Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.01.2017

Enflasyon: Gıda/enerji fiyatları, kamu zamları ve kur etkisi enflasyondaki yükselişte etkili

Aralık TÜFE enflasyonu %1,64 seviyesinde gerçekleşerek, hem piyasa ortalama beklentisi  %0,9’un hem de bizim beklentimiz olan %1,20’nin üzerine çıktı. Böylece, yıllık enflasyon Kasım sonunda indiği %7,00’dan yıl sonunda sonunda %8,53’e sert bir yükseliş göstermiş oldu.

Yüksek aylık enflasyon oranında, işlenmemiş gıda fiyatlarındaki sıçrama, petrol fiyatlarında yükseliş, alkol-tütün fiyatlarına yapılan zamlar ve kur etkisinin gözlenmeye başlaması etkili. İşlenmemiş gıda fiyatlarında aylık bazda %6’nın üzerinde bir artış hesaplıyoruz. Ocak ayına ait ilk sinyaller de, özellikle olumsuz hava koşullarının etkisiyle, artış baskısının devam edebileceği yönünde. Öte yandan, işlenmiş gıda fiyatlarında yıllık artış oranının aşağı yönde kalması kısmen rahatlatıcı.

Enflasyon görünümündeki riskler çekirdek enflasyon tarafında da gözleniyor. ‘I’ göstergesinde yıllık artış oranı 2016 sonunda %7,48’e çıkmış durumda. Yılın ilk çeyreğinde de, düşük baz etkisinin de göz önüne alınması durumunda, yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir.

Manşet yıllık enflasyonun, hem alkol-tütün fiyatlarındaki zammın Aralık ayına kalmış olması hem de yüksek baz etkisiyle, yılın ilk ayında %8-8,5 bandında göreceli sakin kalması mümkün görünmekle birlikte, takip eden dönemde %8,5-9 bandına çıkması beklenebilir. Kur istikrarının tekrar sağlanması durumunda ise, yıl sonuna doğru %8 civarına gerileyebileceğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.