Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
20.12.2016

Talep koşullarının kur ve petrol etkisini dengelemesi bekleniyor

TCMB bugünkü PPK toplantısında politika faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, bir hafta repo ihale faiz oranını %8,00’da, faiz koridorunu da %7,25-8,50’de sabit bıraktı.

TCMB, küresel belirsizliklere bağlı kur oynaklığı ve petrol fiyatlarındaki yükselişi enflasyon görünümünde yukarı yönlü riskler olarak görmesine karşın, ılımlı talep koşullarını dengeleyici bir unsur olarak görüyor. Bu çerçevede, bu iki unsurun net etkisini görmek amacıyla, bekleme eğiliminin ön plana çıktığını görüyoruz.

Kur oynaklığının boyutuyla ilgili olarak, bu ayın enflasyonuna ilişkin ilk tahminlerimizde, elektronik araçlar ve otomotiv gibi sektörlerde yansıma etkilerini gözlemliyoruz. Ayrıca, işlenmemiş gıda fiyatlarının da bu ay yükseliş eğiliminde olmasını bekliyoruz. Alkol ve tütüne yapılan zamları ve baz etkisini de göz önüne aldığımızda, Kasım sonunda %7,00’a gerileyen yıllık enflasyonun yılı belirgin bir artışla bitirmesi olası görünüyor.

Diğer taraftan, büyüme görünümünde zayıflıklar devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde kaydedilen %1,8’lik ciddi daralmadan sonra, TCMB’nin de belirttiği üzere, son çeyrekte toparlanma gözlemliyoruz. Ancak, toparlanmanın gücüyle ilgili henüz güvenli bir ortamın oluşmadığı da görülüyor. TCMB’nin de, kurun yansıma etkisiyle ilgili göreceli iyimserliğinde, bu büyüme görünümünün etkili olduğunu düşünüyoruz.

Bu çerçevede, para politikasında fiyat istikrarı hedefinin gözetilmeye devam edilmesini beklemekle birlikte, büyüme dinamiklerinin fiyat gelişmeleri üzerindeki etkisine odaklanıldığı bir süreç içinde olduğumuzu görüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.