Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
12.12.2016

Cari açıktaki artış devam ediyor

Ekim ayında cari açığın 1,7 milyar dolar (Tahminimiz: 1,4 milyar dolar; ortalama piyasa beklentisi ise 1,9 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari işlemler açığının Eylül sonundaki 32,4 milyar dolardan Ekim sonunda 33,8 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz (2015 sonunda 32,3 milyar dolar idi). Geçtiğimiz yılın düşük baz etkisini ve zayıf turizm gelirlerini de göz önüne aldığımızda, cari açıktaki yükseliş eğiliminin 3.çeyrek itibariyle devam ettiğini görüyoruz. Bu doğrultuda, cari açığın 2016 yılını 33,5 milyar dolar seviyesinde kapatacağı görüşümüzü koruyoruz (2017 tahminimiz ise 35 milyar seviyesinde).

Cari dengede Ekim ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerinde zayıflığın devam ettiğini (10 aylık dönemde net turizm gelirlerindeki düşüş %30,1), doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinde bir miktar yavaşlama yaşandığını, faiz giderlerinde de Şubat ayı itibariyle geçtiğimiz yılın üzerindeki seyrini devam ettirdiğini  görüyoruz.)

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı geçtiğimiz yılın altında seyretmesine karşın devam ediyor (2016 yılı 10 aylık dönemde 5,6 milyar dolar; 2015 yılı 10 aylık dönemde ise 10,4 milyar dolar); DİBS’te yüksek çıkışın hisse hareketlerinde sınırlı girişin yaşandığını; 1,5 milyar dolarlık Euro tahvil ihracının portföy yatırımlarına katkı sağladığını; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarındaki artışın devam ettiğini; bankaların uzun vadeli borçlanması tekrar net borç kullanımı durumunda olduğunu; reel sektörün net borçlanmasının sınırlı kalmaya devam ettiğini;  ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredilerin ise ‘net borç kullanımı’ durumuna geçtiğini izliyoruz.

‘Net hata ve noksan’ kaleminde Eylül ayında 153 milyon dolarlık çıkışa karşılık, Ekim ayında 1,3 milyar dolarlık yüksek katkı söz konusu. 10 aylık dönemde baktığımızda ise toplam girişin 6,5 milyar dolar ile sınırlı kaldığını izliyoruz (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 11,3 milyar dolar idi).

Resmi rezervlerde geçtiğimiz ay yaşanan 4,8 milyar dolarlık çıkışa karşın, Ekim ayında 2,9 milyar dolarlık giriş söz konusu. Ancak rezervlerin mevcut seviyesine baktığımızda, Kasım sonunda 3 milyar dolara yakın bir azalış hesaplıyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.