Ekonomik Değerlendirme -Büyüme
12.12.2016

Yeni büyüme verileri ve 3Ç’te sert daralma

AB yönetmeliklerini dikkate alarak büyüme hesaplarının geliştirilmesi, baz yılının değiştirilmesi ve geçmiş yılların güncellenmesi çalışmalarının bir sonucu olarak bugün açıklanan yeni büyüme verilerinde, Türkiye ekonomisinin bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %1,8 daraldığını görüyoruz. Piyasanın en kötümser tahmini olan %1,4’lük daralma beklentimizin de altında (ortalama piyasa beklentisi %0,5 idi).

Diğer taraftan yeni metodolojide, geçmiş yılların büyüme oranlarında önemli boyutta yukarı yönlü revizyonlar mevcut. 2015 yılı büyümesi %4’ten %6,1’e; bu yılın ilk yarısında yıllık bazda %3,9 olan büyüme oranı da %4,5’e çekiliyor. Böylece, bu yılın 9 aylık döneminde yıllık bazda 2,2’lik büyüme sözkonusu. Yılın son çeyreğinde toparlanma eğilimini göz önüne aldığımızda, yılın geneli için %2,6’lık büyüme tahminimizi koruyoruz (2017 büyüme tahminimiz %3,4).

Sektörel bazda bakıldığında, tarım sektöründe yıl başından itibaren daralma eğilimi devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde sanayi kesimi de bu eğilime katılıyor. Ancak, son çeyrekte sanayi kesiminin tekrar pozitif bölgeye geçmesini bekliyoruz. Hizmetler sektöründe üçüncü çeyrekte yıllık bazda %8,4’lük düşüş çarpıcı. Önceki çeyreklerde büyümeye önemli destek unsurlarından biri olan finansal faaliyetlerinin de ‘eksi’ bölgeye geçtiği izleniyor.

Harcama grupları bazında ise, özel sektör tüketim harcamaları ciddi oranda düşerken, yatırım harcamaları zayıf kalıyor. Kamu tüketim harcamaları ise, daralmanın boyutunu dizginlemede önemli destek unsuru. Net dış talep ise yine ‘eksi’ bölgede. 2017 yılında da bu görünümün korunması beklenebilir.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.