Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.12.2016

4Ç’te sınırlı toparlanma görünümü korunuyor

Sanayi üretiminde yıllık bazda değişimdeki dalgalanma devam ediyor. Ekim ayında, düzeltilmemiş verilerde, yıllık bazda %0,2’lik artış, ortalama piyasa beklentisi olan %1,6’lık düşüş beklentisine göre oldukça ılımlı kalırken, piyasanın iyimser beklentilerinden olan %2’lik artış beklentimize göre zayıf gerçekleşti.

Düzeltilmiş verilerde ise daha iyimser bir gelişim sözkonusu: Takvim etkilerinden arındırılmış verilerde yıllık bazda %2’lik artış, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinde de aylık bazda %3,7’lik artış.

Ancak, üçüncü çeyrekte sanayi üretiminde yıllık bazda gözlenen %3,2’lik daralmanın ardından, son çeyrekteki toparlanma ilk tahminlerimize göre %2-3 bandında kalabilir (Kasım ayına ait ilk tahminlerimiz %4 civarında yıllık artış; Aralık ayında ise güçlü baz etkisi olumsuz yönde etkileyebilir).

Bu görünüm karşısında da, Pazartesi günü açıklanacak üçüncü çeyreğe ait büyüme oranını %-1,4; 2016 yılı geneline ait büyüme oranını da %2,6 seviyesinde tutuyoruz (2017 büyüme tahminimiz %3,4).

Ekim üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, dayanıklı tüketim mallarında daha sınırlı, dayanıksız tüketim mallarında ise daha belirgin olmak üzere artışlar gözleniyor. Daha önemlisi, yatırım eğiliminde kısmi düzelme eğilimi hakim. Kalıcılığı 2017 büyüme görünümü açısından önemli olacak.

Sektörel bazda da, otomotivdeki artış dikkat çekici. Kasım ayında da öne çekilen talebin etkisiyle benzer görünüm korunabilir.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.