Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
06.12.2016

Likidite yönetimine dayanan ve enflasyon risklerine karşı sıkı para politikası yaklaşımı korunuyor

2017 Para ve Kur Politikası kapsamında, TCMB’nin bu yıl sonuna ait %7,5’lik tahmin ve 2017 sonuna ait %6,5’lik enflasyon hedefinin korunduğunu izliyoruz (HLY Araştırma: %7,9 ve %8,0). Ancak, son kamu zamlarından sonra, %7,5’lik tahminde yukarı yönlü risklerin belirdiği de belirtiliyor. 2018’den itibaren ise %5’te istikrar kazanma hedefi sürüyor. Kurda son dönemde yaşanan oynaklık artışının gelecek yılın ilk çeyreğinden itibaren görülmeye başlanacağı; yıl sonu enflasyon hedefi korunmakla birlikte, kurun yansıma etkisi ve enflasyon gelişiminin yakından takip edileceğine vurgu da dikkat çekiyor. Bu çerçevede, para politikasında enflasyona karşı sıkı, döviz likiditesini dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici duruşun korunacağını görüyoruz.

Sadeleşme yönündeki duruş korunurken; küresel ortamda uygun koşullar oluştuğunda, bu sürecin adımlarının tamamlanacağı öngörülüyor.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, üçüncü çeyrekteki yavaşlamadan sonra son çeyrekte toparlanma öngörüsü korunuyor.2017 görünümüyle ilgili olarak, ihracatın büyüme katkısının artması bekleniyor. Küresel ekonomideki belirsizliklerin bu açıdan risk oluşturmaya devam ettiğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.