Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.12.2016

Enflasyon: Yıllık enflasyonda %7 seviyesi geçici kalabilir

Kasım TÜFE enflasyonu %0,52 seviyesinde gerçekleşerek, piyasanın en düşük tahmini olan %0,59’luk beklentimizin de altında kaldı (ortalama piyasa beklentisi %0,8-0,9 civarındaydı). Böylece, yıllık enflasyon Eylül sonunda sert bir şekilde gerilediği %7,28’den Kasım sonunda %7,00’ye göreceli olarak ılımlı bir düşüş gerçekleştirmiş oldu. Ancak, gerek kur etkisi ve yükselen enerji fiyatları, gerekse de alkol ve tütün fiyatlarına yapılan zamların etkisiyle, yıllık enflasyonun yılın son ayında ciddi bir yükseliş gösterebileceğini tahmin ediyoruz. Bu doğrultuda, yıl sonuna ait %7,9’luk tahminimizi koruyoruz (2017 sonu tahminimiz %8).

Kasım enflasyonundan aldığımız sinyallere değinecek olursak, gıda enflasyonunda özellikle işlenmemiş gıda fiyatlarında beklediğimiz aşağı yönlü düzeltme hareketinin gerçekleştiğini görüyoruz. İşlenmemiş gıdada aylık bazda %1,6 civarında düşüş hesaplarken; bu grupta yıllık enflasyonun %3’ten sıfır düzeyine gerileyebileceğini tahmin ediyoruz.

Gıda enflasyonunun daha istikrarlı kısmı olan işlenmiş gıda fiyatlarında ise ılımlı görünümün korunduğunu, yıllık enflasyonun %7,2’den %6,6’ya gerilemesini belirginleştirebileceğini hesaplıyoruz.

Sonuç olarak, gıda yıllık enflasyonu Kasım sonu itibariyle %3,25 gibi oldukça düşük düzeyde. Her ne kadar yıl sonu için öngörülen %6 ve 2017 sonu tahmini olan %7’nin altında kalarak rahat bir görünüm verse de, hem dalgalı yapısı hem de gerek küresel gıda fiyalarının yükselişi gerekse de kurdaki değer kaybı nedeniyle, gıda fiyatlarının önümüzdeki dönem enflasyonunda risk oluşturmaya devam ettiğini düşünüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.