Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.12.2016

İTO verileri, Kasım TÜFE'sine yönelik iyimserliğimizi destekliyor

İTO’nun Kasım verilerine göre, ücretlilier geçinme endeksinde aylık %0,59’luk artış söz konusu. Hem bir önceki aya ait %1,21, hem de geçtiğimiz yılın aynı ayına ait %0,83lük artışların altında bir yükseliş yaşandığını görüyoruz.

İstanbul’da taze sebze ve meyve fiyatlarında, Ekim ayında yaşanan %12,79’luk ciddi artışa (tüm ülkede işlenmemiş gıda fiyatlarında %3,37’lik yükseliş yaşanmıştı) karşın, Kasım ayında %0,43’lük düşüş yaşandığını görüyoruz. Sözkonusu gelişim, tüm ülke çapına ait öngörümüze uyumlu bir resim çiziyor. Kur etkisinin de konut sektörü ile sınırlı kaldığını izliyoruz. Kur etkisinin Aralık ayından itibaren genele yayılan bir gelişim gösterebileceğine dikkat çekmek isteriz.

Kasım gelişimine dönecek olursak, geçmiş yıllarda sözkonusu ayda, ülke çapındaki TÜFE gelişiminin İTO verilerine göre genelde daha ılımlı kaldığını izliyoruz.

Bu doğrultuda, Pazartesi günü açıklanacak Kasım ayı TÜFE oranına ait %0,59’luk beklentimizi (piyasanın en düşük beklentisi; ortalama beklenti %0,86)  koruyoruz. Bu durumda, yıllık enflasyon Ekim sonundaki %7,16’dan Kasım sonunda %7,08’e gerileyebilir. Ancak, gerek kur etkisi gerekse de alkol ve tütün fiyatlarında yapılan son zamların yansımasını dikkat aldığımızda, yıllık enflasyonun bu yıl sonunda %7,9’a ulaşabileceği yönündeki görüşümüzü sürdürüyoruz. 2017 sonuna ait tahminimiz ise %8,0.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.