Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
30.11.2016

Euro bazlı ihracatta ivme kaybı sürüyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık açık Ekim ayında 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde  kaydedilen 3,7 milyar dolara göre de bir artışın yaşandığını görüyoruz. Dış ticaret verisinin detaylarına baktığımızda, ihracatta özellikle altın ihracatının katkısına bağlı belirgin yükselişin yaşandığını; ithalattaki artışın ise ağırlıklı olarak yatırım eğilimini yansıtan sermaye mallarından kaynaklandığını görmekle birlikte, tüketim eğiliminde de artışın yaşandığını görüyoruz. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı Ekim’de  56,8 milyar dolar seviyesine yükseldi (Eylül sonunda 56,2 milyar dolar; 2015 sonunda 63,4 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi). 2016 sonu dış ticaret tahminimiz ise 57 milyar dolar.

Altın ihracatının katkısı devam ediyor: Altın ticaretinden, Eylül ayında kaydedilen 313 milyon doların ardından Ekim ayında 739 milyon dolarlık güçlü katkı söz konusu. Altın ihracatında 10 aylık dönemde elde edilen 7,3 milyar dolarlık giriş geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen katkıyla aynı. Altın ithalatının da sınırlı seyretmeye devam ettiğini görüyoruz.

Euro bölgesine ihracat artış hızında yavaşlama sürüyor: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Ekim ayında, bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında aylık %13,4, euro bazında %15’lik artış yaşanmasına karşın, 12 aylık bazda rakamlarda, yıllık artışın Ekim ayı itibariyle %8,3‘e gerilediğini görüyoruz (Eylül’de %10,4 idi). Öte yandan, Yakın ve Orta Doğu bölgesine gerçekleşen ihracatın Ekim ayında bir önceki aya göre %26’lık artış yaşadığını izliyoruz. Özellikle, AB bölge ekonomisinde devam zayıflık ve belirsizlikler neticesinde, net dış talebin önümüzdeki dönemde de büyümeye katkısının sınırlı kalabileceği görüşümüzü koruyoruz.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Enerji maliyeti ılımlı kalmaya devam ederek, 10 aylık dönemde 21,9 milyar dolara geriliyor (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 32,2 milyar dolar idi). Enerji maliyetinde yaşanan ılımlı seyrin dış ticaret dengesini  desteklemeye devam ettiğini, 2016 yılında 27 milyar dolara gerilemesini sürdüreceğini öngörüyoruz (ortalama petrol fiyat tahminimiz 44  dolar/varil).

İhracat/ithalat oranı %70’in üzerinde: Ekim ayında İhracat / ithalat oranı %75,5 seviyesine yükselişini sürdürmesine (Eylül’de %71,3, Ağustos’ta %71,2 idi) karşın, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen %78,3 seviyesinin altında. İhracat / ithalat oranının enerji fiyatlarına bağımlı olarak, yılın tamamında %70’in üzerinde kalacağı görüşümüzü koruyoruz.

Yıllık cari açıktaki yükseliş devam edecek: 12 aylık cari açıktaki artışın Ekim ayında da devam edeceğini, bu yılı 33,5 milyar dolar seviyesinde kapatacağını tahmin ediyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.