Ekonomik Değerlendirme - Turist Sayısı & Turizm Gelirleri
29.11.2016

Ekonomik Değerlendirme – Turist Sayısı & Turizm Gelirleri

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıklamış olduğu Ekim ayı Sınır Giriş-Çıkış istatistiklerine göre, Eylül ayında yıllık %32,8 gerçekleşen yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüş, Ekim ayında %25,8 seviyesine geriledi. Ekim ayı içerisinde en fazla dikkat çeken husus; Haziran ve Temmuz aylarında %93 seviyelerine ulaşan Rusya’dan gelen turist sayısındaki gerilemenin, Ekim ayında yıllık %2,8 azalış seviyesine gerilemesi.

Ekim ayı verilerine göre toplam turist sayısının %73’ünü oluşturan 15 ülke üzerinden yaptığımız çalışmada, 2016 yılına ilişkin; Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısındaki gerilemenin Ekim ayındaki seviyesinde devam etmesi ve Rusya’dan gelen turist sayısındaki gerilemenin yılın geri kalanında da aynı seviyede sürmesi halinde, 2015 yılı sonunda 36,2 milyon olan turist sayısının, 2016 yıl sonu itibariyle yıllık %30,3 gerileyerek 25,3 milyon seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

2017 yılına ilişkin ise; Rusya ile normalleşmeye başlayan ilişkilerin etkisi ile birlikte Ekim ayı verilerinde Rusya’dan gelen yabancı sayısında görülen iyileşmenin devam edeceğini ve 2016 yılının ilk 10 ayında %76 gerileyen turist sayısının 2015 rakamlarına tekrar ulaşacağını düşünüyoruz. Ağrılıklı olarak Avrupa ülkelerinden oluşan modelimizdeki diğer ülkelerden gelen turist sayısında değişim olmayacağı varsayımıyla, toplam yabancı turist sayısının 2017 yılının sonunda yıllık %17,7 artarak 29,7 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz.

2017 yılı turist sayısında beklediğimiz %17,7’lik yıllık artışa paralel, turizm gelirlerinin de 2017 yılında %14,9 artarak 22 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.