Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
11.11.2016

Yıllık cari açıktaki yükseliş devam ediyor

Eylül ayında cari açığın 1,7 milyar dolar (HLY Araştırma: 1,7  milyar dolar; ortalama piyasa beklentisi: 1,9 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari işlemler açığının Ağustos sonundaki 30,6 milyar dolardan Eylül sonunda 32,4 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz (2015 sonunda 32,2 milyar dolar idi). Zayıf turizm gelirlerinin yanı sıra, geçtiğimiz yılın düşük baz etkisini de göz önünde bulundurduğumuzda, 3.çeyrek itibariyle yıllık cari açıktaki yükselişin devam ettiğini, yıl sonunda da 33,5 milyar dolara ulaşmasını öngörüyoruz. 2017 tahminimiz ise 35 milyar dolar seviyesinde.

Cari dengede Temmuz ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerindeki belirgin düşüşün devam ettiğini (9 aylık dönemde net turizm gelirlerindeki düşüş %30,6), doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinde de bir miktar hızlanmanın yaşandığını, faiz giderlerinin de Şubat ayından beri geçtiğimiz yılın üzerinde seyrettiğini görüyoruz.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımlar finansmana destek olmaya devam ediyor, ancak 9 aylık dönemde kaydedilen 4,9 milyar dolarlık artış geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 9,7 milyar doların oldukça altında; DİBS ve hisse hareketlerinde sınırlı girişler sözkonusu; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarından içeriye önceki ay yaşanan girişe karşılık, Eylül ayında çıkış gözleniyor; bankalar uzun vadeli borçlanmasında net borç ödeyici konumunda; reel sektörün uzun vadeli borçlanması sınırlı kalmaya devam ediyor; ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredilerde de net borç ödeyici durumunda.

‘Net hata ve noksan’ kaleminde, Ağustos ayında kaydedilen 2 milyar dolar girişin ardından, Eylül ayında sadece 36 milyon dolarlık giriş söz konusu. 9 aylık döneme baktığımızda ise toplam girişin 5,4 milyar dolar ile sınırlı kaldığını görüyoruz (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 12,4 milyar dolar idi).

Net hata ve noksanda ciddi bir girişin olmaması ve cari denge ve finansmandaki zayıflama sonrası, rezervlerde 4,8 milyar dolarlık ciddi bir çıkış gözleniyor. Ancak, rezervlerin mevcut seviyesine baktığımızda, Eylül sonuna göre 5 milyar dolara yakın bir artış hesaplıyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.