Ekonomik Değerlendirme
10.11.2016

Trump zaferi “küresel paradigma değişikliği” getirebilir

ABD Başkanlık seçimlerini kazanan Cumhuriyetçi Aday Donald Trump’ın maliye politikalarında genişleme sinyalleri vermesi, ABD’de bütçe kontrolünün ikinci planda kalacağı bir ekonomi dönemine işaret ediyor. Buna ek olarak, FED’in gevşek parasal koşullardan çıkış sürecini destekleyen Trump’ın başkanlık döneminde hem maliye politikalarının hem de para politikalarının ABD’de faizleri yukarı çekecek bir dönem getirebileceğini düşünüyoruz.

USD bazlı ABD tahvil faizleri, yılın en yüksek seviyelerine gelerek yukarıda bahsettiğimiz paradigma değişimini fiyatlamaya başladı bile. EUR bazlı Avrupa tahvillerinde de, özellikle verim eğrisinin uzun ucunda benzer eğilim farkediliyor. Küresel rezerv para tabanının %85’ini oluşturan bu iki para birimi cinsinden tahil faizlerinin koordine yükselişi gelişmekte olan ülke tahvillerinin faizlerini de yukarı çekiyor, kurlarda da değer kaybı baskısı yaratıyor.

Bu çerçevede, gelişen ülke para birimlerinin dolara karşı iki günlük performansının gözlendiği aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, TL’de gözlenen değer kaybındaki ana etkenin, iç dinamiklerden ziyade, bu sabah raporumuzda da dikkat çektiğimiz üzere, gelişmiş ülke tahvil faizlerindeki yükselişin gelişen ülke piyasalarında  yarattığı baskı olduğunu düşünüyoruz. Yeni dönem küresel ekonomi politikaları yaklaşımını göz önüne aldığımızda da, sözkonusu baskının devam edebileceği; gelişen ülke para politikalarında da duruş değişikliklerine neden olabileceği olasılığına dikkat çekmek isteriz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.