Ekonomik Değerlendirme - TCMB
10.11.2016

TCMB teminat döviz depoları için limit getiriyor

TCMB’nin son açıklamalarına göre, teminat döviz depoları için limit uygulamasına 11 Kasım 2016 tarihinden itibaren yeniden başlanacak ve banka limitleri 17 Temmuz 2016 öncesi limitlerin dört katı olarak uygulanacak.

 Hatırlanacağı üzere, 15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrasında, TCMB likidite destekleyici önlemleri çerçevesinde, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanımıştı.

Bu karar öncesinde, TCMB’nin Haziran sonu verilerine göre 1 aylık vadelide 369 milyon eur ve  2 haftalıkta 528 milyon eur tutarındaki teminat döviz depolarının, Ekim sonu verilerinde sırasıyla 7,035 milyar eur ve 3,096 milyar eur seviyelerine ciddi bir artış gösterdiğini izliyoruz. USD cinsi depolar ise, aynı dönemde sırasıyla 338 milyon dolardan sıfır düzeyine ve 869 milyon dolardan 750 milyon dolara düşüş gösteriyor.

Sözkonusu yeni sınırlama ile, kur üzerindeki baskının kısmen rahatlamasını beklemekle birlikte, mevcut durumda gelişmiş ülke tahvil faizlerinin gelişen ülke piyasalarında yarattığı baskının kalıcı bir rahatlama gözlenmesine engel olabileceğini düşünüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.