Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.11.2016

3Ç’te ‘eksi’ büyüme rakamı görebiliriz

Sanayi üretiminde yıllık bazda değişimdeki dalgalanma devam ediyor. Eylül ayında, düzeltilmemiş verilerde, yıllık bazda %4,1’lik düşüş, ortalama piyasa beklentisi olan %1,9’luk artışa göre oldukça zayıf kalırken, piyasanın en kötümser tahmini olan %2,5’lik düşüş beklentimizi de aştı. Bayram etkisine bağlı işgünü kaybının etkisi olmakla birlikte, takvim etkilerinden arındırılmış verilerde de yıllık bazda %3,1’lik gerileme görüyoruz. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinde de aylık bazda %3,8’lik önemli bir düşüş sözkonusu.

Bu çerçevede, üçüncü çeyrekte sanayi üretiminde yıllık bazda %3,2’lik daralma gözleniyor. Hizmetler sektöründe göreceli daha iyimser bir tablo öngörsek de, ekonominin üçüncü çeyrek büyüme oranının ‘eksi’ bölgede çıkabileceğini tahmin ediyoruz. İlk tahminlerimiz, sanayi üretiminde Ekim ayından itibaren yıllık bazda tekrar büyüme rakamlarının görülebileceği yönünde olmasına karşın, oldukça zayıf üçüncü çeyrek görünümü karşısında, bu yıl için büyüme tahminimizi %3,3’ten %3,1’e çekiyoruz. Son çeyrekteki toparlanmanın gücüne bağlı olarak aşağı yönlü risklerin devam ettiğini de belirtmek lazım. 2017 tahminimizi ise %3,4 seviyesinde tutuyoruz.

Eylül üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, iç talepteki zayıflama, dayanıklı tüketim mallarındaki sert düşüşte kendini gösteriyor. Yatırım eğiliminin de zayıf kalmaya devam ettiğini izliyoruz.

Sektörel bazda da, tekstil, inşaat ve mobilya gibi sektörlerde üretim düşüşünün sert gerçekleştiğini görüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.