Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.11.2016

Gıda fiyatları Ekim enflasyonunda beklediğimiz baskıyı gösteriyor

İTO’nun Ekim verilerine göre, ücretliler geçinme endeksinde aylık %1,21’lik artış sözkonusu. Bir önceki aya ait %0,57’nin üzerinde; geçen yılın aynı ayına ait %1,61’in ise altında bir yükseliş görüyoruz.

Yaş sebze ve meyve fiyatlarında %12,79’luk ciddi artış, işlenmemiş gıda fiyatlarında ülke çapında öngördüğümüz yukarı yönlü düzeltmenin habercisi olabilir. Hatırlanacağı üzere, önceki iki ayda fiyat düşüşleri sözkonusu olmuş; enflasyonda aşağı yönlü harekete yardımcı olmuştu.

Diğer taraftan, iç talepteki zayıf seyri, özellikle mevsimsel yukarı yönlü ayarlamaların yapıldığı sektörlerde gerçekeleşen ılımlı artışlarda net bir şekilde görüyoruz.

Bu doğrultuda, gıda enflasyonu yukarı risk oluşturmakla birlikte, %1,5 düzeyindeki Ekim ayı TÜFE artış tahminimizi koruyoruz (ortalama piyasa beklentisi %1,6).

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.