Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
31.10.2016

Euro bazlı ihracatta ivme kaybı devam ediyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Eylül ayında 4,4 milyar dolar ile (beklentimiz gibi), bir önceki yılın aynı döneminde  kaydedilen 3,8 milyar dolara göre bir artışın yaşandığını görüyoruz. İhracattaki düşüşün ithalattaki zayıflamadan daha belirgin olmasıyla, dış ticaret açığının genişlemesine neden olduğunu görüyoruz. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 56,2 milyar dolar seviyesine yükseldi (Ağustos sonunda 55,7 milyar dolar;  2015 sonunda 63,4 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi). 2016 sonu dış ticaret tahminimiz ise 57 milyar dolar.

Altın ihracatının katkısı daha ılımlı ancak devam ediyor: Altın ihracatından, Ağustos ayında kaydedilen 500 milyon doların ardından Eylül ayında da 313 milyon dolarlık katkı sözkonusu. Altın ihracatında 9 aylık dönemde elde edilen 6,5 milyar dolarlık giriş, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 6,6 milyar dolara yakın bir seyir izliyor. Altın ithalatının ise sınırlı seyretmeye devam ettiğini izliyoruz.

Euro bölgesine ihracat artış hızında yavaşlama: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Bu yılın Eylül ayında ise, bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında aylık %0,5, euro bazında ise %0,6’lık düşüşün yaşandığını görüyoruz. Euro bazlı ihracatta 12 aylık bazda rakamlarda da, bayram etkisini de göz önüne aldığımızda, yıllık artışın Eylül ayı itibariyle %10,5 olduğunu görüyoruz (Ağustos sonunda %10,9 idi). Bölge ekonomisinde devam eden zayıflık ve belirsizlikler nedeniyle, net dış talebin bu yıl büyümeye katkısının sınırlı kalabileceğine ilişkin görüşümüzü koruyoruz.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Enerji maliyeti ılımlı kalmaya devam ederek, 9 aylık dönemde 19  milyar dolara geriliyor (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 29 milyar dolar idi). Enerji maliyetinde yaşanan ılımlı seyrin dış ticaret dengesini desteklediğini, 2016 yılında da 27 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyat tahminimiz 44  dolar/varil).

İhracat/ithalat oranı %70’in üzerinde: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat / ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş gerçekleştirmişti. Eylül ayında İhracat / ithalat oranı %71,5’e yükselişini sürdürmesine  (Ağustos’ta %71,4, Temmuz’da %67,3 idi) karşın, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen %75,2 seviyesinin oldukça altında. İhracat / ithalatın oranının enerji fiyatlarına bağlı olarak yılın tamamında %70’in üzerinde kalacağını düşünüyoruz.

Yıllık cari açıktaki yükseliş devam edecek:12 aylık cari açığın Ağustos sonundaki 31 milyar dolar seviyesinden, Eylül sonunda 32,7 milyar dolara yükselmesini öngörüyoruz (2015 sonunda 32,2 milyar dolar idi). Özellikle turizm gelirlerindeki zayıflığın belirgin olarak devam etmesiyle (en son açıklanan verilere göre 3. çeyrek toplam turizm gelirleri yıllık bazda %32,7’lik düşüşe işaret ediyor). Yıl sonuna ait cari açık tahminimiz ise 33,5 milyar dolar.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.