Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Raporu
27.10.2016

Gıda enflasyonundan beklenen destek belirginleşiyor

TCMB’nin yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda,  2017-2019 OVP programıyla uyumlu olarak, 2016 enflasyon hedefini %7,5 seviyesinde tutarken, 2017 hedefini %6’dan %6,5’e çıkardı (HLY Tahmin: %7,9 ve %8). Enflasyonun 2018 yılından itibaren ise %5 düzeyinde istikrar kazanmaya başlaması bekleniyor.

Enflasyon tahminlerinde kullanılan varsayımların başında gelen gıda enflasyonunda, bu yıl için %8’den %6’ya, gelecek yıl için de yine %8’den %7’ye aşağı yönlü revizyonlar dikkat çekiyor. Bu noktada, Gıda Komitesi çalışmaları çerçevesinde alınan ve alınacak önlemlerden önemli bir destek beklentisinin bulunduğunu görüyoruz.

 Diğer önemli bir bileşen olarak petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerde, bu yıl için 44 dolar/varil tahmini korunurken, gelecek yıl tahmininin 52 dolar varil seviyesinden 54 dolar/varil seviyesine ılımlı bir yükseliş dikkat çekiyor (OVP’de 2017 tahmini 50,7 dolar/varil olarak alınmıştı). 

Büyüme zayıflıkları nedeniyle çıktı açığının aşağı yönlü revize edildiğini izliyoruz. 

Büyüme görünümüyle ilgili olarak, 3Ç’te görülen yavaşlama sonrasında, 4Ç’te tüketici kredileri gibi öncü göstergelerin toparlanmaya işaret ettiği dile getiriliyor. Ancak, son açıklanan kapasite kullanımı, reel kesim ve ekonomi güven endeksleri gibi göstergelerin toparlanmanın gücü konusunda belirsizlik taşıdığını düşünüyoruz. 2017 büyümesiyle ilgili olarak, ekonomi yönetiminin son dönemde aldığı önlemlerden önemli bir katkı bekleniyor. 

Para politikasında ise, devam eden sadeleşme süreciyle, fonlamanın tek faizden yapılması hedefi korunuyor. Mevcut durumda da, fonlamanın %63 civarı ağırlıklı kısmı, %7,5 seviyesindeki bir haftalık repo ihale faiziyle gerçekleşiyor. ‘Sadeleşmenin büyük ölçüde tamamlandığı’ açıklamasından, faiz indirimlerinin devamında oldukça sınırlı alanın kaldığını anlıyoruz.

Sonuç olarak, para politikasının fiyat istikrarı hedefi odaklı yaklaşımı korunurken, yürütülen sadeleşme sürecinde temkinli duruş sürdürülmektedir.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

                                                                  

Diğ. 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.