Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
27.10.2016

Ekim enflasyonunda yukarı riskler

Ankara’daki gıda fiyatlarını yansıtan Türk-İş’in Ekim ayına ait verileri %1,38’lik artışa işaret ediyor. Yaş sebze-meyve fiyatlarında ise %0,8 seviyesinde kısmen ılımlı bir yükseliş sözkonusu. Ancak, ülke genelinde daha belirgin bir artışın gözlenebileceğini düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere, Ağustos-Eylül döneminde, işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen düşüşlerin önemli katkısıyla gıda enflasyonu ülke çapında ılımlı kalmıştı.

Bu beklentimizin gerçekleşmesi, önümüzdeki hafta açıklanacak Ekim ayına ait tüketici enflasyonunda yukarı risk oluşturacaktır.

TCMB’nin son beklenti anketinde Ekim TÜFE enflasyon oranına ait ortalama tahmin %1,26 düzeyinde bulunurken, yukarı yönlü riskin önemli oranda bulunduğunu düşünüyoruz. Yıl sonuna ait enflasyon tahminimiz %7,9 (2017 sonu tahminimiz %8,0).

Enflasyon görünümü doğrultusunda, ancak uzun süreli küresel düşük faiz ortamını da göz önüne alarak, 10Y tahvil faizinin kısa vadede %9,80-10,10 bandında dalgalanmasını bekliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.