Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
22.10.2016

Faiz indirim sürecine ara; verilere bağlı politika duruşu

TCMB bugünkü PPK toplantısında, faiz koridorunun üst limitinde indirimlerine devam edebileceğine yönelik ağırlıklı piyasa beklentisi ve bizim tahminimizden farklı olarak, hiç bir politika faiz göstergesinde değişikliğe gitmedi. Böylece, bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de; faiz koridoru da %7,25-8,25’te aynı kaldı. Hatırlanacağı üzere, Mart ayından beri yürütülen süreçle faiz koridorunun üst bandında toplam 250 baz puanlık bir indirim gerçekleşmişti.

TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında son yedi aydır gerçekleştirdiği indirim sürecine ara vermesinde ana etken olarak, kurda son dönemdeki değer kaybı ve diğer maliyet unsurlarındaki (ki bu noktada, petrol fiyatlarının 50 dolar/varil seviyesinin üzerinde dengelenme hareketinin ön planda yer aldığını söyleyebiliriz) gelişmelerin enflasyon üzerinde yarattığı baskıyı gösterebiliriz.

Ancak, faiz indirim sürecinin tamamen sona erdiğine yönelik kesin bir ifade de bulunmuyor. Daha ziyade, gelecek verilere bağlı bir duruş sözkonusu. Bunda da, küresel likidite koşullarının gelişen ülkelere yönelik yansıması, dolayısıyla içeride kurun gelişimi; son dönemde düşüş kaydeden ancak gelecek aylar için yükselişe işaret eden yıllık enflasyonun seyri; yılın üçüncü çeyreğinde ciddi yavaşlama gösteren fakat son çeyrekte alınan önlemlerin de etkisiyle tekrar toparlanma göstermesi beklenen iç talebin gelişimi; petrol fiyatlarının 50 dolar/varil seviyesi civarında dengelenme çabasının başarılı olup olamayacağı gibi unsurların belirleyici olacağını düşünüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.