Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
12.10.2016

Yıllık cari açıktaki yükseliş devam edecek

Cari açıktaki düşüş eğiliminin sonuna geldiğimizi ve yıllık açığın yükseliş gösterebileceğini dile getiriyorduk. Nitekim, son açıklanan Ağustos verilerinde, aylık açığın 1,8 milyar dolar gerçekleştiğini, yıllık açığı da Temmuz sonundaki 29 milyar dolardan Ağustos sonunda 31 milyar dolara çıkardığını görüyoruz. Üstelik, zayıf turizm gelirleri, enerji  maliyetinin azalan katkısı ve dış borç faiz ödemelerindeki yükseliş eğiliminin yanı sıra, geçen yılın düşük baz etkisini göz önüne aldığımızda, yıllık açıktaki artış özellikle bir kaç ay boyunca devam edecek. Yıl sonu açık tahminimiz 33,5 milyar dolar (GSYH’nin %4,6’sı; 2017 tahminimiz de aynı oranla 35 milyar dolar). %4,5 yapısal kısıtın altına inemeyen cari açık oranı karşısında, tasarruf açığını azaltacak ve üretim modelini değiştirecek yapısal reformların gündeme alınmasının kritik önemi daha da belirgin hale geliyor.

Cari dengede Ağustos ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerindeki zayıflık devam ediyor (8 aylık dönemde net gelirlerdeki yıllık düşüş %41,2); doğrudan yatırımlara ait kar transferleri ılımlı da olsa sürüyor (ancak, 8 aylık dönemdeki çıkış geçen yılın aynı döneminin %26,1 altında.)

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların destek olmaya devam ettiğini, ancak 8 aylık dönemde kaydedilen 5,9 milyar dolarlık artışın geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 12,5 milyar dolara göre oldukça sınırlı kaldığını; hisse ve bono tarafında sınırlı da olsa net girişlerin gerçekleştiğini; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarından içeriye tekrar girişin yaşandığını; bankaların net borç ödeyicisi olduğunu ve reel sektörün net borçlanmasının da sınırlı kaldığını; ithalatın finansmanında kullanlan kısa vadeli ticari kredilerde de sınırlı artış gösterdiğini görüyoruz.

‘Net hata ve noksan’ kaleminden katkı Ağustos ayında 2 milyar dolar ile devam ediyor. Ancak, 8 aylık dönemde toplam giriş 5,4 milyar dolar ile sınırlı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 10,3  milyar dolar idi).

Net hata ve noksanın katkısını da dikkate aldığımızda, resmi rezervlerin 3,7 milyar dolar gibi önemli bir artış kaydettiğini izliyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.