Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
10.10.2016

3Ç büyüme oranında aşağı yönlü riskler devam ediyor

Sanayi üretimi, Ağustos ayında  düzeltilmemiş veriler altında %2,8 ile beklentilerin altında gerçekleşti (HLY tahmin ve ortalama piyasa beklentisi %4,0 idi). Takvim etkilerinden arındırılmış veriler de benzer yükselişin yaşandığını görmemizle birlikte, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksinin aylık %9,4’lük ciddi bir artış kaydettiğini izliyoruz.

Eylül ayına ait ilk tahminlerimiz ise, bayram etkisini de dikkate aldığımızda, tekrar yıllık bazda düşüşün gözlenebileceği yönünde. Temmuz ve Eylül aylarında bayrama ilişkin işgünü kaybının da etkisiyle, üçüncü çeyrekte zayıf bir büyümenin söz konusu olacağını, ilk tahminlerimizde sıfıra yakın büyümenin gerçekleşebileceğini tahmin ediyor; ancak son çeyrekte toparlanmanın gerçekleşebileceği varsayımıyla, 2016 büyüme tahminimizi %3,3 seviyesinde tutuyoruz.

Ağustos üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, yatırım eğilimini yansıtan sermaye malları imalatında devam eden yavaşlama büyümenin kalıcı trendi açısından önem teşkil ediyor. Üretimin ağırlıklı gerçekleştiği ara mallarında ise ılımlı görünümün korunduğunu, dayanıksız tüketim malları imalatının ise bir miktar yükseliş kaydettiğini izliyoruz.

Sektörel bazda da, diğer sektörlere girdi üretmesi açısından önemli olan kimya sektörü ve inşaat sektöründe yükseliş belirgin boyutta gerçekleşirken, otomotiv sektöründeki üretim düşüşünün devam ettiğini görüyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.