Ekonomik Değerlendirme - OVP
04.10.2016

Yeni OVP’nin önceliği: ‘büyüme’

Dışarıda zayıf büyüme ortamı; içeride de turizm, ihracat ile ilgili yaşanan sıkıntılara ek olarak, artan terör faaliyetleri ve başarısız darbe girişimi gibi ciddi olumsuzluklar neticesinde, 2017-2019 dönemini kapsayan yeni OVP açıklanmasında, bu yıla ait tahminlerin özellikle büyüme tarafında belirgin olmak üzere aşağı çekildiğini izliyoruz. Bu yılın büyüme tahmini %4,5’ten %3,2’ye sert bir şekilde indiriliyor (HLY Araştırma tahmin: %3,3). Yılın ilk yarısında kaydedilen %3,9’luk göreceli güçlü büyümeye karşın, üçüncü çeyreğe ilişkin alınan zayıf sinyallerin sözkonusu revizyon boyutunda etkili olduğunu söyleyebiliriz.  İlk tahminlerimize göre, üçüncü çeyrekte yıllık büyüme oranının %1’ler seviyesine kadar gerileyebileceğini tahmin ediyoruz (1Ç: %4,7, 2Ç: %3,1).

Diğer taraftan resmi programda, başarısız darbe girişiminin ilk şok etkisinin geride kalmasıyla, 2017 yılında büyüme oranının %4,4’e, takip eden dönemde de %5 orta vadeli büyüme oranına ulaşılabileceği hedefleniyor (HLY Araştırma: 2017: %3,4, 2018: %4,0). Küresel tarafta devam eden zayıflıklara ek olarak, jeopolitik unsurların büyüme hedefinde aşağı yönlü risk oluşturduğunu düşünüyoruz.

OVP’de büyümede beklenen iyileşmeye karşın, dezenflasyon ve mali disiplin politikalarından taviz verilmeyeceği taahhüdünü görüyoruz. Enflasyonun bu yıl sonunda tahmin edilen %7,5’ten 2017 sonunda %6,5’e ineceği düşünülürken; aynı dönemde bütçe açığı oranının %1,6’dan %1,9’a ılımlı çıkmakla birlikte hala mali disiplini yansıtan seviyelerde tutulması planlanıyor.

Bültenin Tamamı İçin Tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.