Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.10.2016

Enflasyon: Yıllık enflasyonda yeni dip görülmüş olabilir

Eylül TÜFE enflasyonu %0,18’lik oldukça sınırlı yükseliş göstererek, hem Reuters anketine göre ortalama piyasa beklentisi olan %0,66’nın, hem de piyasanın en düşük öngörüsü olan bizim %0,37’lik tahminimizin altında kaldı. Böylece, yıllık enflasyon Ağustos sonundaki %8,05’ten Eylül sonunda %7,28’e sert bir düşüş gerçekleştirmiş oldu. Ancak, gerek azalan baz etkisi gerekse de artan kur volatilitesi nedeniyle, yıllık enflasyonun Ekim ayından itibaren yükseliş gösterebileceğini tahmin ediyoruz. Öte yandan, mevcut ulaşılan seviye itibariyle, yıl sonu tahminimizi %8,2’den %7,9’a çekiyor; 2017 sonu tahminimizi ise %8’de tutuyoruz.

Eylül enflasyonundan aldığımız sinyallere değinecek olursak, gıda enflasyonunun devam eden katkısı ve mevsimsel fiyat ayarlamalarının zayıf iç talep koşulları nedeniyle ılımlı kalması, beklentilerin altında kalan aylık enflasyon oranında etkili unsurlar. İşlenmemiş gıdada aylık bazda %1,8 civarında düşüş hesaplarken; bu grupta yıllık enflasyonun %4,5’ten %1’in altına sert bir düşüş gösterebileceğini düşünüyoruz. Gıda enflasyonundaki yavaşlama sadece işlenmemiş değil; daha istikrarlı bir görünümü olan işlenmiş gıda tarafında da mevcut. Bu grupta yıllık enflasyonun %7,7’den %7,3’e gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz. Gıda Komitesinin fiyatların kontrol alınması adına yaptığı çalışmaların sonuç vermesini olumlu karşılarken; önümüzdeki dönemde devam etmesinin enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme açısından oldukça kritik olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.