Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
30.09.2016

Dış dengedeki iyileşme ivme kaybediyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Ağustos ayında 4,7 milyar dolar ile, bir önceki yılın aynı döneminde  kaydedilen 4,9 milyar dolara göre bir miktar ılımlı seviyede gerçekleştiğini görüyoruz.  Dış ticaret verisinin detaylarına baktığımızda, ihracatta özellikle altın ihracatının katkısına bağlı olarak yükselişin yaşandığını, ithalattaki yükselişin ise ağırlıklı olarak hammade ithalatından kaynaklandığını görüyoruz. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 55,5 milyar dolar seviyesine indi (Temmuz sonunda 55,8 milyar dolar; 2015 sonunda 63,4 milyar dolar idi ). 2016 sonu dış ticaret tahminimiz ise 57 milyar dolar.

Altın ticareti ihracatı desteklemeye devam ediyor: Altın ihracatından Temmuz ayında kaydedilen 727  milyon doların ardından, Ağustos  ayında da 506 milyon dolarlık katkı söz konusu. Ocak - Ağustos döneminde elde edilen 6,2 milyar dolarlık giriş, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 5,9 milyar dolara göre oldukça güçlü bir görünüme işaret ediyor. Altın ithalatının ise sınırlı kalmaya devam ettiğini izliyoruz.

Euro bölgesine ihracat artış hızında yavaşlama: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Ağustos’ta bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında aylık %9,0, euro bazında ise %7,0‘lik artışın yaşandığını görüyoruz. 12 aylık bazda rakamlarda da Euro bazlı ihracatta yıllık artış Ağustos ayı itibariyle %11,0 (Temmuz  sonunda %11,1 idi). Bayram etkisiyle Temmuz ayında ivme kaybeden euro bazlı ihracatın, Eylül ayında da bayram etkisiyle yavaşlama gösterebileceğini düşünüyoruz.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Enerji maliyetinin 8 aylık dönemde 17 milyar dolara gerilemesine  (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 26,5 milyar dolar idi) karşın, Temmuz ayında kaydedilen 2 milyar dolar seviyesinden 2,4 milyar dolara yükselmesi, artan petrol fiyatlarına bağlı olarak,  bu yükseliş trendinin yılın geri kalanında da devam edebileceğine işaret ediyor. Enerji faturasının 2016 yılında 27 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 43,5 dolar/varil)

İhracat/ithalat oranı %70’in hafif üzerinde: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat / ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş gerçekleştirmişti. İhracat / İthalat oranının Temmuz ayında %67,3’e gerilemesine karşın, Ağustos ayında %71,4 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Enerji fiyatlarına bağımlı olarak da yılın tamamında %70’in üzerinde kalacağı görüşümü koruyoruz.

Yılın kalanında cari açıktaki iyileşme hız kaybediyor: 12 aylık cari açığın Temmuz sonundaki  28,9 milyar dolar seviyesinden, Ağustos sonunda 30,7 milyar dolara yükselmesini bekliyoruz (2015 sonunda 32,2 milyar dolar idi).  Özellikle turizm gelirlerindeki zayıflığın belirgin olarak devam etmesiyle, yıl sonuna ait cari açık tahminimizi  32,6 milyar dolar seviyesinden 33,5 milyar dolar seviyesine çıkarıyoruz (ortalama petrol fiyat  tahminimiz 43,5 dolar/varil).

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.