Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
22.09.2016

Faiz koridoru ölçülü daralmaya devam ediyor

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentimize uygun olarak, faiz koridorunun alt limitini ve politika faiz oranı olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını sabit tutarken, koridorun üst limitini 25 baz puan daha indirdi. Böylece, bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de kalırken; faiz koridoru %7,25-8,25’e daraltıldı. Mart ayından beri yürütülen süreçle faiz koridorunun üst bandında toplam 250 baz puanlık bir indirim gerçekleşmiş oldu.

Faiz kararıyla birlikte açıklanan notta, son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine ilişkin göstergeler ekonomik faaliyetin ivme kaybettiğine işaret etmesine karşın, mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğu değerlendirilmektedir. Enflasyon görünümüyle ilgili olarak, toplam talepteki yavaşlamının çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklediğini gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de kısa vadede enflasyonun düşüşünü destekleyeceği belirtiliyor. Ayrıca, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlamasının ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmelerin enflasyondaki iyileşmeyi sınırladığı nedeniyle temkinli duruşunun devam edeceğini görüyoruz.  Büyüme görünümüyle ilgili olarak, alınan teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren toparlanma eğiliminin başlaması beklenirken, ılımlı ve istikrarlı eğilim beklentisi ön plana çıkarken, yapısal reformların uygulanmasına vurgu sürüyor. Cari dengede tarafında da, turizm sektöründeki yavaşlığın kısa vadeli olumsuz etkisine karşın, dış ticaret hadlerindeki iyileşmenin gecikmeli etkileri ile tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin dengeleyici bir rol üstlendiği düşünülüyor.

Sonuç olarak, enflasyon baskılarındaki beklenen azalma doğrultusunda, küresel likidite koşullarının destekleyici olması durumunda, faiz indirimlerinin devam edebileceği sinyalini alıyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.