Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
09.09.2016

Cari açıktaki iyileşme hız kaybediyor

Temmuz ayında cari açığın 2,6 milyar dolar (HLY Araştırma: 2,2 milyar dolar; ortalama piyasa beklentisi: 2,5 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari işlemler açığının Haziran sonundaki 29,5 milyar dolardan Temmuz sonunda 28,9 milyar dolara gerilediğini izliyoruz (2015 sonunda 32,2 milyar dolar idi). Ancak, özellikle turizm gelirlerindeki zayıflığın belirgin olarak devam etmesi doğrultusunda, yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 30 milyar dolardan 32,6 milyar seviyesine çıkarıyoruz (ortalama petrol fiyat tahminimiz 45 dolar/varil).

Cari dengede Temmuz ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerindeki düşüşün belirginleştiğini; Haziran ayında ciddi bir çıkışa işaret eden doğrudan yatırımlara ait kar transferlerinin ise Temmuz ayında ılımlı da olsa devam ettiğini izliyoruz.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların destek olmaya devam ettiğini, ancak 7 aylık dönemde kaydedilen 4,8 milyar dolarlık artışın geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 10,5 milyar dolara göre oldukça sınırlı kaldığı; DİBS net girişe işaret etmesine karşın, hisse hareketinin çıkışa işaret ettiği; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarından içeriye önceki ay yaşanan yüksek girişe karşılık, Temmuz ayında çıkışın yaşandığı; bankaların ve reel sektörün uzun vadeli borçlanmasında azalış gözleniyor; ithalatın finansmanında kullanlan kısa vadeli ticari kredilerde de bir miktar azalış yaşandığını görüyoruz.

‘Net hata ve noksan’ kaleminde Haziran ayında kaydedilen 1,7 milyar dolarlık çıkışa karşın, Temmuz ayında 2 milyar dolarlık yüksek giriş söz konusu. 7 aylık dönemde ise toplam giriş 3,5 milyar dolar ile sınırlı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 9  milyar dolar idi).

Temmuz ayında kaynağı bilinmeyen 2,1 milyar dolar giriş sağlanmasına karşın, cari açıktaki artış ve sermaye girişindeki azalışın resmi rezervleri azalttığını izliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.