Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
05.09.2016

Enflasyon: Gıda enflasyonu tekrar destek unsuru olarak beliriyor

Ağustos TÜFE enflasyonu %0,29’luk düşüş göstererek, hem piyasa beklentisi olan %0,1’lik gerileme tahmini hem de bizim gıda fiyatlarına yönelik muhafazakar yaklaşımla oluşturduğumuz %0,25’lik artış öngörümüze göre ılımlı bir tablo çizdi. Böylece, yıllık enflasyonda beklenen düşüş belirgin gerçekleşerek, Ağustos sonu itibariyle %8,05’e geriledi. Temmuz sonunda %8,79’a çıkmıştı. Sözkonusu iyimser tabloda, gıda fiyatlarının etkisi büyük olmakla birlikte, ulaşılan seviyeleri göz önüne alarak, yıl sonu tahminimizi %8,5’ten %8,2’ye çekiyoruz. Orta vadede devam eden riskler nedeniyle, 2017 tahminimizi %8’de tutuyoruz.

Ağustos enflasyonundan aldığımız sinyallere değinecek olursak, gıda enflasyonunda yavaşlama ve giyim fiyatlarındaki mevsimsel düşüş, beklentilerin altında kalan aylık enflasyon oranında etkili unsurlar. İşlenmemiş gıdada aylık bazda %4’ün üzerinde düşüş hesaplarken; bu grupta yıllık enflasyonun %11,2’den %4,5 civarına sert bir düşüş gösterebileceğini düşünüyoruz. Gıda enflasyonundaki yavaşlama sadece işlenmemiş değil; daha istikrarlı bir görünümü olan işlenmiş gıda tarafında da mevcut. Bu grupta yıllık enflasyonun %8,3’ten %7,7’ye gerilemesini bekliyoruz. Gıda Komitesinin fiyatların kontrol alınması adına yaptığı çalışmaların sonuç vermesini olumlu karşılarken; önümüzdeki dönemde devam etmesinin enflasyon görünümünde kalıcı iyileşme açısından oldukça kritik olduğunu düşünüyoruz.

Gıda fiyatlarının mal grubu enflasyonu üzerinde azalan baskısı doğrultusunda, yemek hizmetlerinde de ılımlı bir gerileme görüyoruz. Bu grupta yıllık artış oranı %11,20’den %9,93’e geriliyor.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.