Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.09.2016

Ağustos İTO verileri, işlenmemiş gıda fiyatlarında belirgin bir düzeltmeye işaret etmiyor

İTO perakende fiyat verileri Ağustos ayında %0,14’lük düşüşe işaret etmesine karşın, bunun işlenmemiş gıda fiyatlarında beklenen aşağı yönlü düzeltme hareketi ile gerçekleşmediği anlaşılıyor. İstanbul’da taze sebze ve meyve fiyatlarında, Temmuz ayında gözlenen %4,06’lık önemli artışın ardından (tüm ülke işlenmemiş gıda fiyatlarında %6,06’lık yükseliş kaydedilmişti), Ağustos ayında %0,25’lik ek bir artış olduğunu görüyoruz. Toplam gıda fiyatlarında da %1,23’lük yükseliş sözkonusu.

Diğer taraftan, giyim fiyatlarında mevsimsel hareketin ötesinde düşüş ve kültür-eğitim fiyatlarında belirgin gerileme, ılımlı İTO enflasyon oranında etkili olmuş görünüyor.

Bu çerçevede, Pazartesi günü açıklanacak Ağustos TÜFE oranına ait %0,25’lik tahminimizi, aşağı yönlü riskler olduğunu belirtmekle birlikte, gıda fiyatlarından beklenen katkının sınırlı olacağı varsayımıyla koruyoruz (ortalama piyasa beklentisi %0,1’lik düşüş yönünde.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.