Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
31.08.2016

İthalattaki sert düşüş dış ticaret dengesini destekliyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Temmuz ayında 4,8 milyar dolar ile bir önceki yılın aynı ayında kaydedilen 7,1 milyar dolara göre oldukça ılımlı bir düzeyde gerçekleştiğini görüyoruz. İhracatta altın katkısının devam ettiğini;  ithalattaki belirgin düşüşün ise, ağırlı olarak hammadde ve yatırım eğilimini gösteren sermaye mallarından kaynaklandığını görüyoruz. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 55,8 milyar dolar seviyesine indi (Haziran sonunda 58,1 milyar dolar; 2015 sonunda 63,4 milyar dolar idi). 2016 sonu dış ticaret tahminimiz ise 57 milyar dolar.

Altın ticareti ihracatı desteklemeye devam ediyor: Altın ihracatından Haziran ayında kaydedilen 841 milyon doların ardından, Temmuz ayında da 727 milyon dolarlık katkı söz konusu. Böylece, Ocak-Temmuz döneminde elde edilen 5,7 milyar dolarlık giriş, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 5,6 milyar dolara yakın olarak güçlü bir düzeyde. Altın ithalatının ise sınırlı kalmaya devam ettiğini izliyoruz.

Euro bölgesine ihracat artış hızında yavaşlama: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Temmuz’da bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında aylık bazda %19’luk,  euro bazında da %18’lik sert düşüşün yaşandığını görüyoruz. Böylece, Haziran sonunda %11,8 olan 12 aylık bazdaki yıllık artış oranının Temmuz sonunda %11,1’e gerilediğini izliyoruz. Ayrıca, Yakın ve Orta Doğu bölgesine yapılan ihracat yılbaşından bu yana yükseliş trendinde olmasına karşın Temmuz ayında bir yavaşlama söz konusu.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Enerji maliyeti ılımlı kalmaya devam ederek, 7 aylık dönemde 15 milyar dolara geriliyor (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 23,7 milyar dolar idi). Enerji maliyetindeki yaşanan iyileşmenin dış ticaret dengesini desteklediğini, 2016 yılında da 34 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 45 dolar/varil).

İhracat/ithalat oranı %70’in hafif altında: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat / ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş gerçekleştirmişti. Temmuz ayında %67,3’e gerileme gösterse de, 12 aylık veriler bazında sözkonusu oranın %71,6 gibi olumlu bir seviyede bulunduğunu görüyoruz. Enerji fiyatlarına bağlı olarak da yılın tamamında %70’in üzerinde kalacağı görüşümüzü koruyoruz.

Yılın kalanında cari açıktaki iyileşme hız kaybedebilir: 12 aylık cari açığın Haziran sonundaki 29,4 milyar dolar seviyesinden, Temmuz sonunda 28,2 milyar dolara gerilemesini beklemekle birlikte, yıl sonunda 30 milyar dolar seviyesinde kapatacağına dair görüşümüzü koruyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.