Ekonomik Değerlendirme - Para Politikası
23.08.2016

Küresel koşulların destekleyici kalması halinde faiz indirimleri devam edebilir

TCMB bugünkü PPK toplantısında, beklentilere uygun olarak, faiz koridorunun alt limitini ve politika faiz oranı olarak ön plana çıkan bir haftalık repo ihale faiz oranını sabit tutarken, koridorun üst limitini 25 baz puan daha indirdi. Böylece, bir haftalık repo ihale faiz oranı %7,50’de kalırken; faiz koridoru %7,25-8,50’ye daraltıldı. Mart ayından beri yürütülen süreçle faiz koridorunun üst bandında toplam 225 baz puanlık bir indirim gerçekleşmiş oldu.

Faiz kararıyla birlikte açıklanan notta, Temmuz ortasında yaşanan yurt içi gelişmelerin olumsuz etkisinin, küresel risk algılamasındaki olumluluk ve Merkez Bankamızın aldığı tedbirler sayesinde önemli oranda geri alınmış görünmesinin yarattığı güven duygusu dikkat çekiyor. Ayrıca, sıkı para politikası duruşu, temkinli makroihtiyati politika çerçevesi ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmasının ekonominin şoklara karşı dayanıklılığı artırdığı görüşü de korunuyor.

Ek olarak, son aylarda enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratan işlenmemiş gıda fiyatlarının kısa vadede aşağı yönlü düzeltme yaparak enflasyon risklerini azaltması bekleniyor. Çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşün de sürmesi bekleniyor. Bununla birlikte, enflasyon görünümüne ilişkin temkinlilik nedeniyle sıkı likidite duruşunun devam edeceğini görüyoruz.

Büyüme görünümüyle ilgili olarak ise, ılımlı ve istikrarlı eğilim korunurken, yapısal reformların uygulanmasına vurgu sürüyor. İç talepte yavaşlama görünse de, büyümeye katkısının sürmesi bekleniyor. Cari dengede tarafında da, turizm sektöründeki yavaşlığın kısa vadeli olumsuz etkisine karşın, dış ticaret hadlerindeki iyileşmenin gecikmeli etkileri ile tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin dengeleyici bir rol üstlendiği düşünülüyor.

Sonuç olarak, enflasyon baskılarındaki beklenen azalma doğrultusunda, küresel likidite koşullarının destekleyici olması durumunda, faiz indirimlerinin devam edebileceği sinyalini alıyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.