Ekonomik Değerlendirme - Cari Denge
11.08.2016

Cari açıktaki iyileşme hız kaybediyor

Haziran ayında cari açığın 4,9 milyar dolar (HLY Araştırma: 4,2 milyar dolar; ortalama piyasa beklentisi: 4,3 milyar dolar idi) olarak gerçekleşmesiyle, yıllık cari işlemler açığının Mayıs sonundaki 27,7 milyar dolardan Haziran sonunda 29,4 milyar dolara yükseldiğini izliyoruz. 12 aylık cari açığın Mayıs ayında dip yaptığı ve sonrasında ılımlı bir yükseliş trendinde olabileceği beklentimizin gerçekleşmekte olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda, yıl sonuna ait 30 milyar dolar seviyesindeki açık tahminimizi koruyoruz (ortalama petrol fiyat tahminimiz 45 dolar/varil).

Cari dengede Mayıs ayı gelişiminde, turizm gelirlerinin zayıf seyretmeye devam ettiğini görüyoruz. Rusya ile son dönemde yaşanan olumlu gelişmelere rağmen, turizm gelirlerinin yaz döneminde de zayıf kalmasını bekliyoruz.  Doğrudan yatırımlara ait kar transferleri ise Haziran ayında ciddi bir çıkışa işaret ediyor.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların destek olmaya devam ettiğini ancak 6 aylık dönemde kaydedilen 3,8 milyar dolarlık artışın geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 7,1 milyar dolara göre sınırlı kaldığını; bono ve hisse hareketlerinde sınırlı çıkışların yaşandığını1 milyar dolarlık Euro tahvil ihracının portföy yatırımlarına katkı sağladığını; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarına, önceki aylarda  yaşanan çıkışlara karşılık, Haziran ayında ciddi  girişin yaşandığını; bankalar ve reel sektörün uzun vadeli borçlanmalarının iyileşme gösterdiğini; ithalatın finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari kredilerde bir miktar yükseliş yaşandığını görüyoruz.

'Net hata ve noksan’ kaleminde Haziran ayında 1,5 milyar dolarlık çıkış sözkonusu. 6 aylık dönemde toplam giriş 1,6 milyar dolar ile sınırlı (geçtiğimiz yılın aynı döneminde 8,6 milyar dolarlık giriş sözkonusu idi).

Haziran ayında artan cari açık ve kaynağı bilinmeyen döviz çıkışına rağmen, finansman tarafının güçlü olması sayesinde, resmi rezervlerin 3,7 milyar dolarlık artış kaydettiğini izliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.