Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
08.08.2016

Büyüme ivmesinde yavaşlama

Mayıs ayında düzeltilmemiş veriler altında yıllık bazda %7,0’lık ciddi bir artışa işaret eden sanayi üretimi, Haziran ayında beklentilerin oldukça altında kalarak %1,1 ile zayıf bir yükseliş gösterdi (tahminimiz %4,2, piyasa beklentisi %3,9 idi). Takvim etkilerinden arındırılmış verilerde de yine benzer bir artış görüyoruz. Ayrıca, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, Mayıs ayındaki artıştan sonra tekrar düşüş eğilimine geri dönmüş görünüyor.

Temmuz ayına ait ilk tahminlerimiz ise, bayram etkisini de dikkate aldığımızda, yıllık bazda düşüş olabileceği yönünde. Haziran verilerinden sonra, ikinci çeyrekte sanayi üretimindeki yıllık artışın %2,9’a gerilediğini görüyoruz. İlk çeyrekte %5,6 idi. Bu durumda, ekonominin genel büyüme oranı ikinci çeyrekte %3 civarına gerileyebilir görünüyor. İlk çeyrekte %4,8 idi. Temmuz ayına ait oldukça zayıf sinyaller doğrultusunda, üçüncü çeyrekte de zayıf bir büyüme görünümü sözkonusu. Bu durumda, bu yıl için büyüme tahminimizi %3,8’den %3,3’e çekiyoruz. 2017 tahminimizi ise şimdilik %4 seviyesinde koruyoruz.

Üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, yatırım eğiliminde tekrar zayıflama dikkat çekiyor. Dayanıksız tüketim mallarında ciddi azalış görülürken, dayanıklı tüketim mallarında artış eğilimi ılımlı devam ediyor.

Sektörel bazda da, diğer sektörlere girdi üretmesi açısından önemli olan kimya sektörünün gerileme eğilimine devam etmesi, büyümenin sürdürülebilirliği ve gücü açısından temkinli bir duruş gerektiriyor. İnşaat sektöründe sınırlı bir iyileşme sözkonusu iken, otomotiv sektöründe üretim düşüşü gözleniyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.