Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
03.08.2016

Enflasyon: Yıllık oranda yükseliş oldukça belirgin oldu

Temmuz TÜFE enflasyonu %1,16’lık artış kaydederek, %1,13 düzeyindeki tahminimize (en yüksek piyasa beklentisi) oldukça yakın ancak %0,6-0,7 düzeyindeki piyasa beklentisinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Böylece, yıllık enflasyonda beklenen yükseliş oldukça belirgin gerçekleşerek Temmuz sonu itibariyle %8,79’a ulaştı. Haziran sonunda %7,64 idi. Hatırlanacağı üzere, geçen ay aldığımız sinyaller doğrultusunda, 2016 enflasyon beklentimizi %7,9’dan %8,5’e, 2017 tahminimizi de %7,5’ten %8’e çekmiştik. Çekirdek enflasyon beklentilerimiz ise, sözkonusu dönemler için sırasıyla %8,9 ve %8,5.

Temmuz enflasyonundan aldığımız sinyallere değinecek olursak, gıda enflasyonundaki yükseliş ve alkol-tütün  fiyatlarındaki ayarlama, beklentilerin üzerinde çıkan aylık enflasyon oranında etkili unsurlar. İşlenmemiş gıdada yıllık enflasyonun %11’in üzerine çıktığını hesaplıyoruz. İki ay önce ‘eksi’ bölgedeydi. İşlenmiş gıda enflasyonu ise %8 civarında kalmaya devam ediyor. Gıda Komitesinin önümüzdeki dönemde fiyatların tekrar kontol alınması adına yaptığı çalışmaların sonuç vermesi enflasyon görünümü açısından kritik önem taşıyor.

Gıda fiyatlarının mal grubu enflasyonu üzerinde artan baskısına uygun olarak, yemek hizmetlerinde de yüksek aylık artış görüyoruz. Böylece, bu grubun yıllık artış oranında Eylül ayından beri gözlenen hızlı düşüş trendinin geçen ay itibariyle ciddi oranda yavaşladığını görüyor, bunu da hizmet enflasyonunun direnci açısından endişe verici buluyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.