Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Görünüm
01.08.2016

Yıllık enflasyondaki yükseliş beklenenden daha belirgin olabilir

Bugün açıklanan İTO ücretliler geçinme endeksine göre, Temmuz ayında %0,88’lik önemli bir artış görüyoruz. Geçen yılın aynı döneminde %0,70’lik düşüş kaydedilmişti. Üstelik bu düşüşe karşılık, TÜİK’in açıkladığı Temmuz TÜFE verilerinde aylık %0,09’luk artış gözlemlemiştik. Ayrıca, geçmiş yılların Temmuz aylarına yönelik gelişime baktığımızda, TÜİK verilerinin İTO verilerinin yaklaşık 1 puan civarında yukarıda olduğunu izliyoruz.

Bu durumda, Temmuz TÜFE enflasyon oranına yönelik aynı zamanda piyasanın en yüksek tahminini de yansıtan %1,13’lük artış beklentimizi koruyoruz (ortalama beklenti %0,6-0,7’lık artış düzeyinde). Beklentimiz seviyesinde bir aylık enflasyonun gerçekleşmesi durumunda, yıllık enflasyon Haziran sonundaki %7,6 seviyesinden Temmuz sonunda %8,8 seviyesine yaklaşmış olacak. Temmuz ayına ait aldığımız sinyaller doğrultusunda, yıl sonu enflasyon tahminimizi %7,9’dan %8,5’e çıkardığımızı hatırlatmak isteriz (2017 tahminimizi de %7,5’ten %8’e yükseltmiştik). Mevcut durumda, TCMB tahmini %7,5, ortalama piyasa beklentisi de %7,8 seviyesinde bulunuyor. Çekirdek enflasyondaki düşüşün ise %8,7’den %8,6’ya sınırlı kalmasını bekliyoruz.

İTO rakamlarının detaylarına bakacak olursak, beklentimize uygun olarak, yaş sebze ve meyve fiyatları ile tütün fiyatlarında yapılan ayarlamaların yüksek aylık enflasyon oranında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, giyim fiyatlarında düşüşün de mevsimsel seviyeye göre daha ılımlı kaldığı görülüyor.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.