Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
29.07.2016

Yıllık cari açıktaki düşüş ara verebilir

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Haziran ayında 6,6 milyar dolar ile bir önceki yılın aynı ayında kaydedilen 6,2 milyar dolara göre sınırlı artışın gerçekleştiğini görüyoruz. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 58,1 milyar dolar seviyesine yükseldi (Mayıs sonunda 57,7 milyar dolar; 2015 sonunda 63,4 milyar dolar idi). İhracatta özellikle altın ihracatının katkısına bağlı olarak yükselişin devam ettiğini; ithalattaki artışın ise belirgin olarak  ara mallarından kaynaklandığı görmekle birlikte tüketim ve yatırım eğilimlerinde de artışların yaşandığını izliyoruz. Yıl sonu dış ticaret açığı tahminimizi 59,5 milyar dolar seviyesinde tutuyoruz.

Altın ticareti ihracatı desteklemeye devam ediyor: Altın ihracatından Mayıs ayında kaydedilen 1,1 milyar doların ardından, Haziran ayında da 841 milyon dolarlık katkı söz konusu. Altı aylık dönemde elde edilen 5 milyar dolarlık giriş, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 5,5 milyar dolara yakın. Altın ithalatının ise sınırlı kaldığını izliyoruz.

Euro cinsi ihracat güçlü kalıyor: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Haziran’da bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında %6,6,  euro bazında da %7,6’lık artışın yaşandığını görüyoruz. Euro bazlı ihracatta 12 aylık bazda rakamlarda da yıllık artış Haziran ayı itibariyle %11,8 (Mayıs sonunda %11,7 idi). Ayrıca, Yakın ve Orta Doğu bölgesine yapılan ihracatın yılbaşından itibaren yükseliş trendini devam ettirdiğini görüyoruz. Ancak, Euro bölge ekonomisine ilişkin devam eden kırılganlıklar, büyümeye net dış talebin katkısıyla ilgili endişelerimizi korumamıza neden oluyor.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Enerji ithalatı 6 aylık dönemde 13 milyar dolar ile, geçtiğimiz yılın aynı döneminde kaydedilen 20,6 milyar doların önemli oranda altında. Petrol fiyatlarında 50 dolar/varil seviyesinin üzerine yaşanan yükselişin etkisini son dış ticaret verilerinde görmekle birlikte, fiyatlarda yine ağırlık kazanan aşağı yönlü baskılar nedeniyle, orta vadeli ılımlı görünümün korunduğunu düşünüyoruz (Ortalama petrol fiyatı tahminimiz 45 dolar/varil; enerji maliyeti tahminimiz 34 milyar dolar).

İhracat/ithalat oranı %70’in hafif altında: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat / ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş trendi gösteriyor. İhracat / ithalat oranın, Haziran ayında %66,3 düzeyine inmesine rağmen, 6 aylık dönemde %70’in üzerindeki trendini devam ettirdiğini izliyoruz. Enerji fiyatlarına bağlı olarak, yılın tamamında %70’in üzerinde kalabileceği görüşümüzü koruyoruz.

Yıllık cari açık düşüş dip yapmış olabilir: Hem dış ticaret açığındaki düşüşün hız kesmesi hem de turizm gelirlerindeki zayıflamanın belirginleşmesiyle, yıllık cari açıktaki düşüşün ara verebileceğini düşünüyoruz. En son açıklanan verilere göre, 2. çeyrek turizm gelirleri yıllık bazda %36’lık düşüşe işaret ediyor. Mayıs sonunda 27,2 milyar dolar ile dip seviyeye indiğini düşündüğümüz 12 aylık cari açığın Haziran sonunda 28 milyar doların üzerine çıkmasını ve yılı 30 milyar dolar seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.