Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon Raporu
26.07.2016

Gıda fiyatlarına yönelik iyimserlikle, enflasyon öngörülerinde herhangi bir değişiklik yok

TCMB’nin yayımladığı Üç Aylık Enflasyon Raporunda2016 ve 2017 enflasyon tahminleri sırasıyla %7,5 ve %6 düzeylerinde korunurken; tahmin aralıkları %6,6-8,4 ve %4,3-7,7 seviyelerinde açıklandı (HLY Tahmin: %8,5 ve %8). Enflasyonun 2018 yılından itibaren ise %5 düzeyinde istikrar kazanmaya başlaması bekleniyor.

Enflasyon öngörülerine temel teşkil eden varsayımlar arasında, petrol ve ithalat fiyatlarında yapılan yukarı yönü revizyonlara karşın, gıda enflasyonunda bu yıl için %9’dan %8’e yapılan aşağı yönlü revizyonun 2016 enflasyon öngörüsünün aynı tutulmasında ana etken olduğunu görüyoruz. Son dönemde işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen artış ve bu ayın enflasyonuna ilişkin temkinli bekleyişe karşın, Gıda Komitesinin çalışmaları ile turizm sektörüne yönelik son gelişmelerin yılın kalan döneminde iyimser bir bekleyişe neden olduğu izleniyor (Gıda fiyatlarında beklediğimiz artış ve tütün fiyatlarındaki son ayarlamaların etkisiyle, bu ay yıllık enflasyonda öngördüğümüz önemli artış doğrultusunda, 2016 enflasyon tahminimizi %7,9’dan %8,5’e, 2017 tahminimizi de %7,5’ten %8’e çektiğimizi hatırlatırız).

Sonuç olarak, 15 Temmuz sonrası yaşanan yurt içi belirsizliğe karşın, alınan likidite önlemleri ve gelecek dönemde gereken önlemlerin alınmaya devam edeceği söyleminin de desteğiyle, finansal piyasalardaki olumsuz etkisinin sınırlı ve geçici olacağı varsayımı altında, sadeleştirme sürecinin makul bir sürede tamamlanması duruşu ön plana çıkıyor. Politika duruşunda enflasyon görünümü gelişmeleri ana unsur olarak belirirken, bu süreç içinde sıkı likidite duruşunun devam edeceğini görüyoruz.

Bültenin tamamı için tıklayınız.

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.