Ekonomik Değerlendirme - Ödemeler Dengesi
14.07.2016

Rezervlerde artış dikkat çekiyor

Yıllık cari açıktaki düşüş hızla devam ediyor. Mayıs ayında 2,9 milyar dolarlık açıkla, yıllık cari işlemler açığının Nisan sonundaki 28,7 milyar dolardan Mayıs sonunda 27,2 milyar dolara indiğini izliyoruz. Temmuz sonuna kadar 26 milyar dolar seviyesini zorlayabileceğini ancak takip eden dönemde hafif yükseliş eğilimiyle yılı 30 milyar dolara yakın bir düzeyde kapatabileceğini tahmin ediyoruz.

Cari dengede Mayıs ayı gelişiminde dikkat çeken noktalar olarak, turizm gelirlerinde zayıf seyir devam etmekle birlikte hafif bir toparlanma izleniyor; Nisan ayında ciddi bir çıkışa işaret eden doğrudan yatırımlara ait kar transferleri tekrar eski seviyelerine yavaşlamış görünüyor; faiz giderleri geçen yılın üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Finansman tarafında ise, doğrudan yatırımların katkısı geçen yılın altında kalmakla birlikte sürüyor; hisse tarafı çıkışta; DİBS ve Euro tahvilde giriş sözkonusu; bankaların yurt dışı muhabirlerindeki mevduatlarına çıkış devam ediyor; bankaların uzun vadeli borçlanması sınırlı kalırken, reel sektörün uzun vadeli borçlanması önceki aylarda yakalanan ivmesini kaybetmekle birlikte sürüyor; ithalat finansmanında kullanılan kısa vadeli ticari krediler ‘net borç kullanımı’ konumunda.

'Net hata ve noksan’ kaleminde Mayıs ayında 1,8 milyar dolarlık giriş sözkonusu. 5 aylık dönemde toplam giriş 2,6 milyar dolar ile sınırlı (geçen yılın aynı döneminde 9,7 milyar dolar idi).

Resmi rezervler, altı aylık düşüşün ardından Şubat-Mayıs döneminde 4,8 milyar dolarlık artışa işaret ediyor (Mayıs ayında 2,3 milyar dolarlık artış dikkat çekiyor).

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.