Ekonomik Değerlendirme - Sanayi Üretimi
14.07.2016

Büyüme %4 seviyesine yakın devam ediyor

Nisan ayında düzeltilmemiş veriler altında yıllık bazda %0,7’lik oldukça sınırlı bir artışa işaret eden sanayi üretimi, daha önceki notlarımızda dile getirdiğimiz gibi, Mayıs ayında %7 ile güçlü bir toparlanma gösterdi (tahminimiz %7,8 iken, piyasa beklentisi %4,6 idi). Takvim etkilerinden arındırılmış verilerde de %5,6 ile yine güçlü bir yıllık artış dikkat çekiyor. Ayrıca, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de iki aylık düşüş trendinden sonra Mayıs ayında %1,6’lık artışa işaret ediyor. Haziran ayında da, arındırılmamış verilerde, yıllık bazda %4 civarında yine güçlü sayılabilecek bir artış bekliyoruz. Böylece, ilk çeyrekte %5,6 düzeyinde yıllık büyüme gösteren sanayi üretimi, ikinci çeyrekte de %4 seviyesinde bir büyümeye ulaşmış olabilecek. Tüm yıl için %3,8 düzeyindeki genel ekonomik büyüme oranı tahminimizi koruyoruz.

Üretim verisinin detaylarına baktığımızda ise, yatırım eğilimindeki artış dikkat çekici. Tüketim malları diğer destekleyici olarak görünürken, üretimin ağırlıklı gerçekleştiği ara mallarında daha ılımlı bir görünüm sözkonusu.

Sektörel bazda da, diğer sektörlere girdi üretmesi açısından önemli olan kimya sektörünün son üç aydır zayıf görünümün devam etmesi, büyümenin sürdürülebilirliği ve gücü açısından temkinli bir duruş gerektiriyor. İnşaat sektöründe de benzer bir durum sözkonusu. Diğer taraftan, otomotiv sektöründe Mayıs ayında ciddi bir ivmelenme sözkonusu.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.