Ekonomik Değerlendirme - Enflasyon
04.07.2016

Enflasyon: Yıllık enflasyonda tekrar yükselişte

Haziran TÜFE  enflasyonu %0,47 artış kaydederek, hem %0,23 düzeyindeki tahminimizin hem de %0,1 seviyesindeki piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Böylece yıllık enflasyon, Mayıs sonundaki %6,58’den 1,06 puanlık artışla %7,64’e çıkmış oldu. Enflasyondaki artışın ağırlıklı olarak, gıda fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığını izliyoruz. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz notlarda belirttiğimiz gibi Mayıs ayı verileriyle yıllık enflasyonun dip yaptığını, düşük baz etkisi nedeniyle takip eden dönemde %7-7,5 bandına yükselebileceğini belirtmiştik. Yıl sonuna ait enflasyon tahminimizi %7,9 seviyesinde koruyoruz.

Çekirdek enflasyonda ise %8,67’ye gerilemeyle düşüşün sürdüğünü ancak beklentimiz paralelinde gerilemenin hız kaybettiğini görüyoruz. Bu nedenle önümüzdeki dönemde gerilemenin hızına yönelik risklerin mevcut olduğu görüşümüzü koruyoruz.

Sonuç olarak, yıl başındaki endişelere karşılık, enflasyonda olumlu bir gelişmenin yaşandığını; ancak, Haziran rakamlarıyla iyileşmenin aynı hızla devam etmeyeceğine yönelik risklerin belirginleştiğini düşünüyoruz. Çekirdek enflasyondaki iyileşmenin devamına yönelik endişelerimiz, enflasyon görünümündeki ‘temkinli’ tutumumuzu korumamıza neden oluyor. Bu doğrultuda, TCMB’nin likidite yöntemiyle sıkı duruşunu korumasını bekliyoruz.

 

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.