Ekonomik Değerlendirme - Dış Ticaret
30.06.2016

 

Altın ihracatının katkısı daha ılımlı ancak devam ediyor

TÜİK ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan dış ticaret verilerine göre, aylık dış ticaret açığı Mayıs ayında beklediğimiz gibi 5,1 milyar dolar ile bir önceki yılın aynı ayında kaydedilen 6,8 milyar dolara göre ılımlı bir düzeyde gerçekleşti. Böylece, 12 aylık dış ticaret açığı 57,7 milyar dolara gerilemesini sürdürdü (2015 sonunda 63,4 milyar dolar; 2014 sonunda ise 84,6 milyar dolar idi).  İhracatta, geçen yıl olduğu gibi altın katkısının önemli olmaya devam ettiğini görüyoruz. Dış ticaret açığının, yılın ilk yarısı itibariyle düşüşünü sürdürerek 55 milyar dolar civarına kadar gerilemesini beklemekle birlikte, yıl sonunda 60 milyar dolara ılımlı bir yükseliş göstermesini bekliyoruz.

Altın ticareti ihracatı desteklemeye devam ediyor; ancak geçen yıla göre daha ılımlı: Altın ihracatından, Nisan ayında kaydedilen 301 milyon dolarlık girişin ardından, Mayıs’ta 1,1 milyar dolarlık yüksek katkı söz konusu. Ancak, beş aylık dönemde elde edilen 4,1 milyar dolarlık giriş, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 5,5 milyar doların altında. Ayrıca, net altın ticareti de beş aylık dönemde 2,5 milyar dolarlık katkı sağlarken, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4,5 milyar dolar ile daha güçlü bir giriş görüyoruz.

Euro cinsi ihracat güçlü kalıyor: 2015 yılında AB ile olan ihracat dolar bazında %6,6’lık düşüşe işaret etmesine karşın, euro bazında %11,9’luk artış kaydetmişti. Mayıs’ta bölgeye yapılan ihracatta dolar bazında %4, euro bazında da %4,2’lik artış dikkat çekiyor. 12 aylık bazda rakamlarda da Euro bazlı ihracatta yıllık artış Mayıs ayı itibariyle %11,8 (Nisan sonunda %9,6 idi). Ayrıca, Yakın ve Ortadoğu bölgesine yapılan ihracatın yılbaşından itibaren ılımlı da olsa artış trendini devam ettirdiğini izliyoruz. Ancak, küresel ekonomide devam eden zayıflıklar nedeniyle, net dış talebin büyümeye katkısının bu yıl sınırlı kalabileceğine ilişkin görüşümüzü koruyoruz.

Düşen enerji maliyeti ithalatı sınırlamada etkili unsur: Düşük enerji maliyetinin ithalatı sınırlamadaki olumlu etkisi devam ediyor. Enerji ithalatının 5 aylık dönemde 10,6 milyar dolarla sınırlı kaldığını izliyoruz (Geçen yılın aynı döneminde 17,3 milyar dolar idi). Enerji maliyetindeki yaşanan iyileşmenin dış ticaret dengesini desteklediğini, enerji maliyetinin 2016 yılında 34 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini öngörüyoruz (ortalama petrol fiyatları tahminimiz 45 dolar/varil).

 İhracat / ithalat oranı %70’in üzerinde: 2013 yılında %60,3’e inen ihracat / ithalat oranı, 2014 yılında %65,1, 2015 yılında da %69,4’e yükseliş trendi gösteriyor. Bu yılın beş aylık döneminde de %70’in üzerindeki trendini devam ettiriyor. Enerji fiyatlarına bağlı olarak, yılın tamamında %70’in üzerinde kalabileceği görüşümüzü koruyoruz.

Cari açıktaki düşüş yılın ilk yarısında devam edecek: Geçen yılı 32,1 milyar dolar ile GSYH’nin %4,5’ine inerek tamamlayan cari açığın, bu yılın ilk yarısında da düşüşünü sürdürerek 26-27 milyar dolar civarına kadar gerileyebileceğini; ancak yılın ikinci yarısında, özellikle zayıf turizm gelirlerinin de etkisini düşündüğümüzde, hafif yükseliş eğilimiyle yılı 30 milyar dolar seviyesinde kapatabileceğini düşünüyoruz. 12 aylık cari açığın Nisan sonundaki 28,6 milyar dolar seviyesinden, Mayıs sonunda 27,5 milyar dolara gerilemesini sürdürmesini bekliyoruz.

 

Makale Listesine Dönmek İçin Tıklayınız..
Piyasa verileri 15 dakika gecikmelidir

YASAL UYARI

BIST(Borsa İstanbul) isim ve logosu 'Koruma Marka Belgesi' altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'ye ait olup, tekrar yayımlanamaz.Veriler FOREKS tarafından sağlanmaktadır.


Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.


© S&P Dow Jones Indices LLC 2014. All rights reserved.